Sprawa dotyczy braku odprowadzenia 2% podatku od czynności cywilnoprawnej zakupu samochodu, która zawarta została poza granicami Polski…
W jakich okolicznościach obowiązuje nas brak obowiązku zapłaty podatku 2% od czynności cywilnoprawnych przy zakupie samochodu?
Otóż taką informację usłyszałem w jednym z programów telewizyjnych, zajmujących się tematyką podatkową.
Jeden Polak od drugiego kupił samochód. Ale żeby pominąć obowiązek zapłaty 2% podatku od tej umowy (podatku od czynności cywilnoprawnej), oboje wyjechali tym samochodem na terytorium Czeskiej Republiki i tam podpisali umowę kupna – sprzedaży.
W takiej sytuacji nie ma obowiązku zapłaty podatku, gdyż:
- umowę podpisano poza terytorium RP oraz
- przedmiot tej umowy również znajduje się poza terytorium RP.
>>> Poznaj wyjątkowe prawnicze podcasty!
Ta sytuacja doczekała się nawet stosownej indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (IBPB-2-1/4514-112/16/DP – interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach 22 kwietnia 2016 r.).
Jest to słuszna i korzystne interpretacja dla polskiego podatnika – nabywcy samochodu, który nie musi zapłacić polskiego podatku.
Można na takiej transakcji zaoszczędzić kilkaset złotych.
Brak obowiązku zapłaty podatku przy zakupie samochodu w Czechach?
Tylko jest jedno małe … „ale”.
Otóż nikt nie uświadamia sobie, że na terenie Republiki Czeskiej też obowiązuje prawo podatkowe.
Jakie to są przepisy, to – wybaczcie – nie wiem.
Ale jedno wiem. Skoro do zawarcia umowy doszło na terenie Czeskiej Republiki i przedmiot tej umowy też znajdował się na jej terenie, to raczej czeski ustawodawca przewidział obowiązek zapłaty podatku od takiej transakcji, nawet jeśli taką umowę zawierają cudzoziemcy (czyli Polacy).
>>> Jakich przedsięwzięć dotyczy ocena oddziaływania na środowisko? Przeczytaj: Ocena oddziaływania na środowisko przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko
Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że jeśli w przyszłości takie sytuacje będą miały nagminny charakter, to najprawdopodobniej polskie urzędy skarbowe nawiążą współpracę z urzędami innych państw UE (w tym Czech) w celu wymiany informacji o zdarzeniach powodujących powstanie obowiązku podatkowego, celem jego wyegzekwowania.
W końcu żyjemy w zjednoczonej Unii Europejskiej…
Słowem możemy narazić się na negatywne konsekwencje podatkowe, w przypadku braku uiszczenia takiego podatku na rzecz obcego urzędu skarbowego (podatkowego).
Obym się mylił… Pozostając w tym przekonaniu, pozdrawiam szanownych Czytelników.
Zdjęcie William Zhang pochodzi z Unsplash
***
Europejskie postępowanie nakazowe a jurysdykcja sądów austriackich
Znaczna część polskich przedsiębiorców zajmujących się handlem międzynarodowym – w tym importem oraz eksportem z Polski do Austrii bądź z Austrii do Polski – miała kiedyś do czynienia z dochodzeniem zapłaty swoich wierzytelności właśnie przed austriackim sądem.
Pojawia się wtedy problem – czy europejskie postępowanie nakazowe w Austrii wygląda tak samo, jak w innych krajach? Odpowiedź na to pytanie w dzisiejszym artykule [Czytaj dalej…]