Upadłość konsumencka w Lublinie

Autor: Redakcja w kategorii: Upadłość i restrukturyzacja

Ważna informacja dla osób, które interesuje upadłość konsumencka! Od 1 stycznia 2016 roku sprawy upadłościowe i restrukturyzacyjne z obszaru właściwości miejscowej sądów okręgowych w Liblinie, Siedlcach oraz Zamościu są rozpoznawane przez Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku – IX Wydział Gospodarczy dla spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych.

Jeśli więc postanowiłeś złożyć wniosek o ogoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej (tzw. upadłość konsumencka) i mieszkasz blisko Zamościa czy Siedlec, na pewno co najmniej raz będziesz musiał odwiedzić Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku.

Teraz czas na odrobinę statystyk. W pierwszych sześciu miesiącach 2016 roku ogłoszono 1992 upadłości konsumenckie. 34 dotyczyły województwa lubelskiego, a najwięcej, bo aż 412 – województwa mazowieckiego.

Wspomniane 1992 upadłości konsumenckie to niemal tyle samo, ile ogłoszono ich przez cały rok 2015 – 2112.

Więcej niż 25% osób, względem których ogłoszono upadłość konsumencką było w przedziale wiekowym 40-49 lat. Ponad 56% upadłych to kobiety.

Według mnie statystyki te doskonale pokazują, że stale zwiększa się świadomość zadłużonych konsumentów, którzy chcieliby zacząć wszystko jeszcze raz. Jednocześnie wzrastająca liczba ogłoszonych upadłości konsumenckich wcale nie oznacza, że sądy podchodzą do tej problematyki bardziej liberalnie. Rośnie po prostu liczba składanych wniosków upadłościowych, co przekłada się na wzrost nie tylko ogłoszonych upadłości konsumenckich, ale też wniosków oddalonych.

Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej począwszy od 1 stycznia 2016 roku składa się na formularzu urzędowym. Wszystko dlatego, by ułatwić jego wypełnienie konsumentom. Trzeba jednak pamiętać, iż wymagane dokumenty oraz uzasadnienie wniosku na poparcie wniosku nie uległy zmianie. Warto więc dokładnie przygotować się do złożenia wniosku – opisać swoją sytuację życiową i finansową, zebrać wszystkie dokumenty. To tylko pomoże Sądowi w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, czego wcale przecież robić nie musi, a jedynie może.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: