Liniowy PIT się kończy. Czy będzie więcej spółek z o. o.?

Autor: Redakcja w kategorii: Prawo dla biznesu, Spółki

W poniedziałkowy poranek jak zawsze przeglądałem, co nowego w Internecie. Na jednym z większych portali informacyjnych rzuciła mi się w oko informacja – koniec podatku liniowego.

Liniowy PIT się kończy

Liniowy PIT się kończy

Niebawem mamy zacząć płacić składko-podatek według progresywnej skali podatkowej.

Ktoś z ekipy rządzącej wspomina o 19% opodatkowaniu menadżerów, co od razu wydaje się bez sensu i wpisuje przy okazji w nurt dobrej zmiany pod publikę.

Kończy się liniowy podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT), a podatek dla najbogatszych wyniesie aż 40%…

Nawet dla mnie to nieprzyjemne, ale w zasadzie nie wiem dlaczego – regularnie łapę się już na drugi prób dochodowy, jednak nie zdecydowałem się na podatek liniowy.

Chyba wszystko przez to, że zapowiedzi rządu równają się całkowitej zmianie definicji sposobu optymalizacji podatkowej, a poza tym składko-podatek odbije się bez wątpienia na wielu moich Klientach – szczególnie tych, którzy założyli spółki komandytowe, jak i zakładających jednoosobowe działalności gospodarcze czy będących wspólnikami innych spółek osobowych.

          >>> Przekształcenie – przedsiębiorco, zwróć uwagę na te trzy zagadnienia!

Moim zdaniem efektem będzie koniec podstawowej metody optymalizacyjnej – spółek z o. o. spółek komandytowych – bo w kontekście 15% CIT dla przedsiębiorców o małych obrotach w skali roku one po prostu przestaną być opłacalne.

Dalej powiększy się też szara strefa, a coraz modniejszym sposobem optymalizacji stanie się ta z wykorzystaniem podmiotów zagranicznych.

Przy usługach niematerialnych świadczonych za granicę do państw, które nie przewidują konstrukcji podatku u źródła (IT, usługi doradcze, prawne oraz księgowe), opłacalne będą wehikuły korporacyjne oparte o spółkę w Delaware oraz spółkę w typowym raju podatkowym. Innym rozwiązaniem jest sama spółka w Delaware, opodatkowana oczywiście w USA, a tam w koszty prowadzenia działalności można wliczyć bardzo dużo, zaś realnie podatek wynosi od 10 do 15% dochodu.

Jest też możliwość, że koszty z tytułu niektórych należności stworzą spółki na Cyprze, obciążane w dodatku fakturami choćby z Dubaju.

Natomiast wielu specjalistów, głównie tych nieposiadających rodzin i dzieci, ma szansę zmienić swoją rezydencję podatkową na bliskie tam kraje takie jak Czechy, Słowacja bądź Bułgaria, gdzie wciąż są i będą podatki liniowe, niższe niż te obowiązujące jeszcze w Polsce.

          >>> Jak kształtuje się współwłasność wspólników w spółce cywilnej w przypadku dochodzenia wierzytelności jednego ze wspólników?

Na pewno część przedsiębiorców będzie tworzył spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – czekając z nadzieją na kres dobrej zmiany – bo według ekspertów spadające dochody budżetowe wskazują, iż jakakolwiek nowa ekipa rządząca będzie musiała zrezygnować z tej reformy.

Poza tym czemu nie spróbować gromadzić w spółce z o. o. zysków przez kilka lat, aby następnie przenieść je bez opodatkowania do spółki w Dubaju jako wkład – otrzymując dzięki temu wizę rezydencką.

Zyski można też pożyczyć innym, na procent…

O zmianach w prawie podatkowym możesz przeczytać na blogu Kontrola podatkowa w firmie.

Zdjęcie: Pixabay

***

Zatrudnienie członków zarządu, czyli nowa ustawa kominowa

9 września 2016 roku weszła w życie tzw. nowa ustawa kominowa, a mówiąc ściślej – ustawa z dnia 9 czerwca 2016 roku o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami (Dz.U. 2016 poz. 1202).

Forma zatrudnienia członków zarządu nie od dziś była kwestią kontrowersyjną.

Część osób uważała bowiem, że w odniesieniu do członków zarządu zawieranie z nimi umowy o pracę jest całkowicie niemożliwe, zaś inni odwrotnie [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: