Skończył się rok 2015 i zaczął się nowy rok podatkowy. Do końca kwietnia zatem masz czas na rozliczenie swoich dochodów uzyskanych w Holandii w roku poprzednim. Jak to zrobić?
Kto rozlicza dochody w Holandii w Polsce
Obowiązek rozliczenia tych dochodów ciąży tylko i wyłącznie na osobach, które w roku 2015 posiadały polską tak zwaną rezydencję podatkową.
Kto zatem był takim rezydentem?
Mamy tutaj dwa kryteria, z których spełnienie przynajmniej jednego skutkuje istnieniem polską rezydencją podatkową, a więc koniecznością rozliczenia się w Polsce (art. 3 ustawy o PIT).
Pierwsze kryterium to liczba dni: 183 dni w roku podatkowym.
Niekoniecznie muszą być spędzone w Polsce łącznie – liczy się suma tych dni w całym (polskim) roku podatkowym.
>>> Czy spółka jawna może powstać i funkcjonować z karanym wspólnikiem?
Drugie kryterium, to posiadanie w Polsce tzw. ośrodka interesów życiowych:
Na który składa się centrum interesów osobistych (rodzina, przyjaciele, pasja, życie kulturalne, itp.) oraz centrum interesów gospodarczych (zatrudnienie, firma, działalność gospodarcza).
Spełnienie choćby jednego z tych kryteriów powoduje, że jesteś rezydentem podatkowym w Polsce.
Oczywiście nie oznacza to, że automatycznie przestajesz być rezydentem holenderskim.
Możemy mieć bowiem podwójną rezydencję podatkową, ale opodatkowany od wszystkich swoich dochodów możesz być tylko w jednym kraju.
>>> Czym jest zarząd powierniczy? I w jaki sposób pomoże Ci legalnie optymalizować należności podatkowe na Malcie?
No dobrze, co więc w takim przypadku podwójnej rezydencji? Gdzie się rozliczamy – w PL, czy w NL?
Zobaczmy w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między Polską a Holandią w art. 4 ust 2. Wyraźnie mówi on, że:
Jeżeli osoba ma dwa miejsca zamieszkania dla celów podatkowych, to uważa się, że ma ona miejsce zamieszkania w tym kraju, w którym posiada stałe miejsce zamieszkania, a jeżeli nie można ustalić, gdzie posiada ona stałe miejsce zamieszkania, to pod uwagę bierze się to państwo, z którym ma ona ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych).
A więc widzimy, że powracamy do punktu wyjścia: dochody opodatkowane są w całości w tym Państwie, w którym podatnik posiada ośrodek interesów życiowych.
Nawet, jeżeli za granicą przebywa więcej niż 183 dni w roku, to jeśli jego rodzina (centrum osobiste) stale zamieszkuje w kraju, to wciąż ma on obowiązek rozliczenia się w Polsce od wszystkich swoich dochodów.
Jak dokładnie rozliczyć do końca swoje holenderskie dochody dowiesz się z artykułu w moim blogu pt.: Jak rozliczyć swoje dochody z Holandii.
Zdjęcie Thomas Bormans pochodzi z Unsplash
***
Zastrzeżenie własności na fakturze – zabezpieczenie transakcji
Zastrzeżenie własności na fakturze staje się bardzo popularnym sposobem na zabezpieczanie transakcji zarówno o krajowym, jak i międzynarodowym charakterze.
Jak to działa? O tym w dzisiejszym wpisie [Czytaj dalej…]