Alimenty a koszty mieszkaniowe. Jak prawidłowo liczyć koszty mieszkaniowe?
Alimenty mają służyć pokryciu usprawiedliwionych potrzeb małoletniego. Wśród nich znajduje się bez wątpienia mieszkanie, a więc także związane z nim koszty mieszkaniowe.
Teorie rozmaite
Zwykle bywa tak, że rodzic, któremu przyjdzie płacić alimenty, dąży do tego, by były one możliwie najniższe. Stąd pojawiają się rozmaite sposoby liczenia kosztów utrzymania małoletniego.
Widać to również na przykładzie kosztów mieszkaniowych.
Niektórzy zaliczają do nich ułamek opłat, który przypada „na dziecko”.
>>> Jakich błędów unikać, aby cieszyć się z harmonijnej współpracy na linii klient i adwokat? Przeczytaj artykuł: Klient i adwokat – 3 najczęstsze błędy podczas współpracy
Inni natomiast twierdzą, że jest to tylko różnica pomiędzy kosztami rodzica z dzieckiem, a kosztami, które rodzic ten by ponosił, gdyby był samotny (jeśli np. wynajmuje z dzieckiem mieszkanie, to miałaby to być różnica, między czynszem najmu za to mieszkanie, a czynszem za mniejsze mieszkaniem, w którym mieszkałby, gdyby nie było dziecka)
Jasna praktyka
W praktyce ustalając alimenty, nie można czynić założeń hipotetycznych.
Należy więc oprzeć się o koszty faktycznie ponoszone, bez których opłacenia nie zapewniłoby się dziecku należytych warunków.
Dlatego najbardziej adekwatnym sposobem obliczenia kosztów mieszkaniowych jest podział kwoty całkowitej – wliczając w to czynsz, rachunki za gaz, prąd, a nawet podatki czy raty kredytu za mieszkanie – na matkę i dziecko.
>>> Zapoznaj się z 17 wyjątkowymi podcastami prowadzonymi przez prawników
Alimenty a koszty mieszkaniowe – przykład
Łączny koszt wynajęcia dwupokojowego mieszkania dla matki z dzieckiem wynosi 2 550 złotych. Dzieląc tę kwotę na dwa (bo tylu mamy lokatorów: matka i dziecko) wychodzi 1 225 złotych na osobę.
Traktuje się tę sumę jako wydatek konieczny i rzeczywiście ponoszony.
Oznacza to, że będzie się ją tak obliczoną uwzględniać przy ustalaniu alimentów.
Zdjęcie deborah cortelazzi pochodzi z Unsplash
***
Reprezentacja dziecka – kiedy nie przysługuje rodzicowi?
Rodzice to przedstawiciele ustawowi dziecka, które pozostaje pod ich władzą rodzicielską.
Oznacza to, że status ten wygasa w chwili osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, a wcześniej z różnych przyczyn rodzice mogą zostać tej władzy rodzicielskiej pozbawieni lub władza ta może zostać im ograniczona.
Reprezentacja dziecka, nawet jeśli nie zachodzą wspomniane sytuacje, nie zawsze rodzicowi przysługuje… [Czytaj dalej…]