Zwrot kosztów holowania uszkodzonego pojazdu

Autor: Redakcja w kategorii: Odszkodowania

Zwrot kosztów holowania uszkodzonego pojazdu

Jeśli Twój pojazd uległ uszkodzeniu podczas wypadku, to możesz starać się o zwrot kosztów holowania uszkodzonego pojazdu, zwrot kosztów wynajęcia auta zastępczego, a także odszkodowanie z tytułu utraty wartości handlowej.

W tym wpisie zarysujemy, kiedy otrzymasz zwrot poniesionych kosztów holowania uszkodzonego pojazdu.

Zwrot poniesionych kosztów holowania uszkodzonego pojazdu

Abyś był uprawniony do otrzymania zwrotu poniesionych kosztów transportu uszkodzonego pojazdu do wskazanego przez Ciebie miejsca, to musi dojść do sytuacji w której:

  • Nie jest możliwe dalsze poruszanie się uszkodzonym pojazdem
  • Lub też – dalsze poruszanie się uszkodzonym pojazdem stanowiłoby zagrożenie dla poszkodowanego lub innych uczestników ruchu drogowego.

Gdy dojdzie do tego typu uszkodzeń pojazdu, to możesz skorzystać ze wsparcia zakładu ubezpieczeń w zakresie holowania/transportu lub zlecić taki transport podmiotowi, który świadczy usługi tego typu.

Aby otrzymać zwrot poniesionych kosztów holowania musisz w odpowiedni sposób udokumentować fakt poniesienia tych kosztów.

Musisz dopilnować, by osoba odpowiedzialna za transport Twojego pojazdu wystawiła fakturę imienną/fakturę na osobę fizyczną, która udokumentuje wykonanie usługi.

Faktura winna zawierać: Twoje dane osobowe oraz dane identyfikacyjne uszkodzonego pojazdu – markę, model, numer rejestracyjny.

Pamiętaj o tym, że koszt holowania uszkodzonego pojazdu musi być rynkowy – mieścić się w rozsądnych granicach.

Koszt, który rażąco wykracza poza stawki rynkowe zostanie uznany za nadmiernie wygórowany. W efekcie może zostać zwrócony jedynie w części odpowiadającej cenie rynkowej.

 

***

Chcesz wiedzieć więcej?

Przeczytaj artykuł Koszt holowania uszkodzonego pojazdu, auto zastępcze i… – czyli o tym, co przysługuje Ci w związku ze zdarzeniem drogowym.

Znajdziesz go na blogu Odszkodowania motoryzacyjne.

 

📌

Po przeczytaniu o zwrocie poniesionych kosztów holowania uszkodzonego pojazdu, zapraszamy również do lektury następujących artykułów:

Jak przebiega rozprawa o odszkodowanie i jak się do niej przygotować

Przyczynienie poszkodowanego do kolizji drogowej

 

Photo by Ilja Nedilko on Unsplash

Poprzedni wpis:

Następny wpis: