Tata w domu – porzucony przez pracującą mamę

Autor: Redakcja w kategorii: Alimenty, Prawo dla każdego, Rodzina, Rozwód

Niektóre rodziny postanawiają, że to tata w domu będzie wychowywał dzieci i zrezygnuje z pracy, a zarabianiem zajmie się mama. Co jednak w sytuacji, kiedy żona postanowi odejść? Sytuacja nie jest tak zła, jak mogłoby się wydawać.

Po pierwsze, tata może wnieść pozew o rozwód z wyłącznej winy żony. Tym bardziej, jeśli on wzorowo wykonywał ciążące na nim obowiązki domowe.

Po drugie, może też żądać, aby żona wciąż łożyła finansowo na utrzymanie domu. Do czasu orzeczenia rozwodu małżeństwo wciąż trwa i jeśli żona dotychczas była w nim odpowiedzialna za finansowe zaspokojenie potrzeb rodziny, nadal ma taki obowiązek.

Tata w domu ma nawet prawo żądać alimentów dla siebie samego płatnych po rozwodzie, jednak pod pewnymi warunkami. Na pewno rozwód z orzeczeniem o wyłącznej winie żony znacznie tutaj pomoże.

W końcu, mąż może postarać się o wybranie go głównym opiekunem dzieci. Co ważne, oznacza to zarówno domaganie wspólnego zamieszkania z dziećmi jak i alimentów na nie.

Jak widać, wszystko to nie jest wcale trudne. Wiele też zależy od sądu, który zbada między innymi kwestie, od jakiego czasu tata w domu nie ma pracy, jak długo opiekuje się dziećmi czy w jakim wieku są dzieci. Niemniej jednak znalezienie pracy na pewno poprawi sytuację i ułatwi uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: