Odejście z pracy a wiadomość o ciąży. Co dalej?

Autor: Redakcja w kategorii: Biznes i firma, Praca, Rodzina

Ciąża a pracaMusisz wiedzieć, że przepisy ustaw nie zabraniają rozwiązania umowy o pracę kobiety w ciąży na podstawie porozumienia stron lub wypowiedzenia złożonego przez nią samą. Lecz jeżeli jednak w chwili zawierania porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy albo podczas składania wypowiedzenia nie byłaś świadoma swojej ciąży, to masz realną możliwość skutecznego uchylenia takiego oświadczenia woli. Dlaczego? Dzieję się tak, gdyż zostało ono złożone pod wpływem błędu. Ale uważaj, nie będzie to możliwe, jeżeli dowiedziałaś się o ciąży po podpisaniu porozumienia lub złożeniu wypowiedzenie, a tym bardziej, jeśli dopiero po tych wydarzeniach zaszłaś w ciążę.

Jeśli dowiedziałaś się o ciąży to na pewno wolałabyś w takiej chwili nie zajmować się sprawami tak przyziemnymi jak… praca, prawda? Na pewno wolałabyś cieszyć się swoim niezwykłym stanem. Najprawdopodobniej jest zupełnie inaczej.

W takiej sytuacji z pewnością masz wątpliwości, jak i kiedy powiedzieć przełożonemu o swoim odmiennym stanie, jak on to przyjmie, itd… Tym bardziej jeśli masz świadomość tego, że ciąże nie są dobrze widziane w firmie w której pracujesz, albo n przykład właśnie dostałaś ciekawy projekt do realizacji i… możliwość awansu.

A jak to wygląda w polskim prawie pracy?

Kiedy pracownica jest w ciąży to jej pracodawca, z pewnymi wyjątkami [przeczytaj o tym np. w moim blogu Kobieta w pracy] kategorycznie nie może usunąć Cię z pracy. Jeśli pracodawca wypowiedział Ci umowę, a potem dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży – pracodawca ma obowiązek cofnąć swoje wypowiedzenie Ci pracy. Dokładnie tak samo jest w sytuacji, w której zaszłaś w ciąży w.. okresie wypowiedzenia! To bardzo ważne uprawnienie, o którym musisz pamiętać. Pamiętaj jednak o przedstawieniu stosownego zaświadczenia lekarskiego poświadczające ciążę.

Jeśli masz ze strony pracodawcy przeszkody, gdyż on nie chce cofnąć wypowiedzenia umowy o pracę, masz uprawnienie aby zwrócić się do sądu, który stwierdzi, że wypowiedzenie był bezskuteczne. Jeśli zaś Twoja umowa już się rozwiązała, możesz domagać się przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo – uwaga – odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie. Jeśli zostaniesz przywrócona do pracy, to wówczas przysługuje Ci wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy.

Po więcej informacji na temat swoich praw jako kobiety pracującej zapraszam Cię do mojego bloga Kobieta w pracy >> W moim blogu znajdziesz również wiele inspirujących przykładów kobiet sukcesu >>

***

Zdjęcie: Laura Fuhrman

Poprzedni wpis:

Następny wpis: