Jak rozliczyć roboty dodatkowe przy wynagrodzeniu ryczałtowym?

Autor: Redakcja w kategorii: Prawo budowlane

Jeżeli zastanawiasz się, jak rozliczyć roboty dodatkowe przy wynagrodzeniu ryczałtowym, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Przepisy nie definiują robót dodatkowych.

Niemniej jednak, sądy stoją na stanowisku, że co do zasady nie ma przeszkód do skutecznego domagania się przez wykonawcę (podwykonawcę), wynagrodzenia za roboty nieprzewidziane w umowie.

Powyższa zasada obowiązuje nawet w umowach o roboty budowlane zawieranych w ramach zamówienia publicznego.

Przejdźmy zatem do praktycznych wskazówek, z których możesz skorzystać przygotowując argumentację w sporze z swoim kontrahentem.

Jak rozliczyć roboty dodatkowe przy wynagrodzeniu ryczałtowym

Roboty dodatkowe a błędy projektowe

Inwestor i wykonawca powinni dążyć do uregulowania zasad wykonania robót dodatkowych w aneksie do zawartej umowy o roboty budowlane.

W takim aneksie warto wskazać, że pojawiła się konieczność realizacji określonych robót oraz ustalić kwotę wynagrodzenia dodatkowego należnego wykonawcy z tytułu ich realizacji.

Jednakże, z doświadczenia wiem, że czasem nie będziesz w stanie wynegocjować warunków aneksu.

I co wtedy?

Zastanów się, dlaczego wystąpiła konieczność wykonania dodatkowych robót?

Jeżeli przyczyna tkwi w błędnej albo niekompletnej dokumentacji projektowej, to mam dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość.

          >>> Czy istnieje uniwersalny wzór umowy o podwykonawstwo robót budowlanych? Przeczytaj artykuł: Co powinna zawierać umowa o podwykonawstwo na roboty budowlane?

Z pomocą przychodzi Sąd Najwyższy, który wyjaśnił, że wykonawca robót budowlanych nie musi dysponować specjalistyczną wiedzą z zakresu projektowania. Musi jedynie umieć odczytać projekt i realizować inwestycję zgodnie z tym projektem oraz zasadami sztuki budowlanej.

Bowiem z brzmienia art. 651 k.c. nie sposób wyprowadzić wniosku, że wykonawca ma obowiązek dokonywać w każdym przypadku szczegółowego sprawdzenia dostarczonego projektu w celu wykrycia jego ewentualnych wad.

Jeśli chcesz przeczytać o sprawie, w której wykonawca wygrał proces o zapłatę wynagrodzenia za roboty dodatkowe nieprzewidziane w dokumentacji projektowej, to koniecznie zajrzyj tutaj >>> wynagrodzenie ryczałtowe a roboty dodatkowe.

Pamiętaj o zgłaszaniu wad w dokumentacji projektowej

W świetle przywołanego powyżej art. 651 k.c. musisz niezwłocznie zawiadomić inwestora o niemożliwości realizacji inwestycji na podstawie otrzymanego projektu.

Ponadto warto, abyś wskazał z jakich konkretnie powodów realizacja dostarczonego projektu spowoduje powstanie wadliwego obiektu.

Sąd Najwyższy zakreślił zakres obowiązku wykonawcy zgłaszania wad dokumentacji projektowej.

          >>> Czy DSA to drugi OMNIBUS w świecie cyfrowym? DSA – prowadzisz serwis, sklep internetowy lub konto w mediach społecznościowych? Sprawdź o czym pamiętać?

Wskazał, że chodzi tu tylko o takie nieprawidłowości, których stwierdzenie nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu projektowania. A co za tym idzie, nie mogłeś ich przewidzieć w momencie zawarcia umowy.

Rozliczenie robót dodatkowych w praktyce

Nie wiesz na jakiej podstawie rozliczyć roboty dodatkowe? Co jeśli Twoja umowa milczy a inwestor nie chce zawrzeć aneksu?

Możesz skorzystać  z instytucji tzw. bezpodstawnego wzbogacenia.

Żeby nie być gołosłowną podam jedno  z orzeczeń sądowych, które wykorzystuję w sprawach o zapłatę wynagrodzenia za roboty dodatkowe.

Otóż, Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 28 sierpnia 2020 r. (sygn. akt: VII AGa 158/20) uznał, że rozliczenie się stron z tytułu wykonania robót dodatkowych nie musi opierać się na podstawie umownej.

W orzecznictwie podnosi się, że kiedy dochodzi do wykonania prac dodatkowych, nie objętych ani zakresem pierwotnej umowy, ani dodatkowym porozumieniem, to po stronie inwestora pojawia się korzyść majątkowa.

          >>> Poznaj wyjątkowe prawnicze podcasty!

W takiej sytuacji wykonawca może żądać zapłaty równowartości wykonanych robót dodatkowych na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Więcej na temat robót dodatkowych w kontekście wynagrodzenia ryczałtowego i kosztorysowego znajdziesz tutaj >>> wynagrodzenie ryczałtowe a roboty dodatkowe

Jak skutecznie rozliczyć roboty dodatkowe przy ryczałcie – pomoc prawnika

W każdej indywidualnej sprawie należy dokonać szczegółowej analizy, czy w tym konkretnym przypadku można domagać się wynagrodzenia za prace dodatkowe mimo ustalonego ryczałtu.

Warto skonsultować sprawę z radcą prawnym (adwokatem), który sprawdzi Twoją umowę oraz zakres prac dodatkowych w świetle całej dokumentacji zgromadzonej na Twojej budowie.

Uwierz mi, że nie zawsze trzeba pójść do sądu. Można również podjąć skuteczne negocjacje i użyć właściwych merytorycznych argumentów.

Prawnik będzie wiedział, jak zachęcić Twojego kontrahenta do ugodowego załatwienia sprawy ;).

Więcej informacji na temat rozliczenia robót dodatkowych, wynagrodzenia ryczałtowego i kosztorysowego w umowie o roboty budowlane, możesz znaleźć w artykule Wynagrodzenie ryczałtowe a roboty dodatkowe oraz na moim blogu Prawnik podpowie na budowie.

Zdjęcie: Anamul Rezwan

***

Jak skutecznie odstąpić od umowy o roboty budowlane?

W dzisiejszym wpisie dowiesz się, jak skutecznie odstąpić od umowy o roboty budowlane. I to bez względu na fakt, czy jesteś inwestorem, generalnym wykonawcą czy może podwykonawcą.

W sytuacji, gdy pojawia się problem na budowie, oczywiście najbardziej pożądanym sposobem zakończenia współpracy byłoby porozumienie stron.

Jednak z mojego doświadczenia wynika, że w spornych sytuacjach najczęściej do rozwiązania umowy dochodzi poprzez złożenie przez jedną ze stron oświadczenia o odstąpieniu od umowy [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: