Zdolność rejestrowa wzoru przemysłowego

Mikołaj Lech Mikołaj Lech

Często spotykam się z pytaniem, czy da się sprawdzić, jaka jest zdolność rejestrowa wzoru przemysłowego. Nie jest to takie proste, jak w przypadku rejestracji znaku towarowego. Dlaczego? O tym więcej w dalszej części wpisu.

Rejestracja wzoru

Co do zasady każdy wzór, który zgłasza się do ochrony, zostanie zarejestrowany. Należy tylko postarać się o spełnienie wszystkich wymogów formalnych. W tym, aby wzór był nowy i miał indywidualny charakter.

Urząd Patentowy

Nikt w Urzędzie Patentowym RP nie będzie jednak badał, czy zdolność rejestrowa wzoru przemysłowego rzeczywiście jest, czy też może jej nie ma, bo wzór został od kogoś skopiowany. Sprawdzić to jest niezwykle trudno, bo nowość i indywidualizm wzoru przemysłowego muszą mieć charakter globalny.

Rozmowa z twórcą

Zabezpieczyć się można na dwa sposoby. Czasami wystarczy po prostu zapytać wykonawcę (np. grafika), czy wie jaka jest zdolność rejestrowa wzoru przemysłowego, który tworzy. Mówiąc prościej – czy inspirował się innym wzorem podczas pracy. W praktyce ten sposób rzadko okazuje się skuteczny.

Najlepsze wyjście – Umowa

Zdecydowanie lepiej jest podpisać umowę o przeniesieniu praw autorskich majątkowych do utworu. Wprowadza się tam oświadczenie twórcy, że przygotowany przez niego utwór nie narusza prawa. Jednocześnie zobowiązuje się on, iż w przeciwnym razie poniesie wszystkie konsekwencje ewentualnego naruszenia.

Autor: Mikołaj Lech, rzecznik patentowy, autor bloga Prawna ochrona znaków towarowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: