Założenie spółki komandytowej. Wymagane dokumenty

Zbigniew Korsak - radca prawny Zbigniew Korsak - radca prawny

Ten wpis będzie krótki, ale rzeczowy. Skierowany jest do wszystkich tych, których interesuje założenie spółki komandytowej (zapraszam też te osoby do odwiedzenia mojego bloga). Jakie dokumenty są do tego potrzebne?

Okazuje się, że założenie spółki komandytowej to proces stosunkowo prosty, jednak wymaga zebrania kilku dokumentów i wypełnienia pewnego minimum formularzy:

  • umowa spółki komandytowej – jeszcze niedawno dopuszczalna wyłącznie w formie aktu notarialnego. Dziś możliwe jest założenie spółki komandytowej za pośrednictwem Internetu.
  • potwierdzenia opłat sądowych – tytułem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (500 zł) oraz ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym (100 zł)
  • formularze KRS (podstawowe) – KRS W-1, KRS-WC, KRS-WM, KRS-WK
  • pełnomocnictwo z opłatą sądową – tylko, jeśli założenie spółki komandytowej zostało powierzone pełnomocnikowi

Czasem dołącza się także oświadczenie o adresach wspólników, jednak nie jest to konieczne, bowiem wynika z treści wspomnianego wyżej aktu notarialnego.

Niektórzy notariusze przekonują przyszłych wspólników, że konieczne będzie złożenie wzoru podpisu komplementariusza. Takiego obowiązku nie ma już od 15 stycznia 2015 roku.

Trzeba natomiast pamiętać o złożeniu formularza NIP-8 (zgłoszenie identyfikacyjne / zgłoszenie aktualizacyjne w zakresie danych uzupełniających) po założeniu spółki komandytowej.

Autor: Zbigniew Korsak - radca prawny, autor blogów: Spółka komandytowa oraz Spółka jawna.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: