Zadłużona firma – różne sposoby wyjścia z trudnej sytuacji przedsiębiorstwa

Izabela Rajczyk - radca prawny, doradca restrukturyzacyjny, syndyk Izabela Rajczyk - radca prawny, doradca restrukturyzacyjny, syndyk

Zadłużona firmaNa łamach serwisu Znam Swoje Prawo pisałam już o zdolności restrukturyzacyjnej i zdolności upadłościowej i czym one się różnią. Pisałam także o restrukturyzacji przed upadłością. Tym razem chcę Ci opowiedzieć o tym, jak poradzić sobie z zadłużeniem Twojej firmy. Przy czym nie mam na myśli wyjścia z zadłużenia, a doprowadzenie do stanu, w którym to zadłużenie tak bardzo nie dokucza. Zatem… zadłużona firma? Oto jakie są różne sposoby wyjścia z trudnej sytuacji. Posłuchaj…

Polskie prawo dotyczące restrukturyzacji przewiduje kilka sposobów restrukturyzacji zadłużenia: 

Odroczenie terminu spłaty

Odroczenie terminu wykonania to po prostu odroczenie terminu spłaty zadłużenia firmy. Odroczenie to zależy oczywiście od osób, czy firm, którym Twoja firma jest winna określoną wartość, czyli wierzytelność. Na decyzję Twoich wierzycieli wpłynąć może Twoja postawa: jeśli widzą, że rzeczywiście chcesz ich zaspokoić, to chętniej odłożą termin spłaty długu Twojej firmy.

Ważne jest to, że odroczenie terminu należy ustalić wyraźnie, jako konkretną datę.

Rozłożenie spłaty zadłużenia firmy na raty

Bez wątpienia również zgoda wierzycieli na rozłożenie Twojego zadłużenia na raty będzie zależała od Twojej inicjatywy do spłaty zobowiązania. Kiedy już zaproponujesz taką spłatę ratalną a wierzyciele na to wyrażą zgodę, pamiętaj o tym, aby te raty były możliwe do spłaty przez Ciebie.

Podczas negocjacji powinieneś uwzględnić warunki działania Twojej zadłużonej firmy, aby nie doszło to sytuacji, w której także i tych rat nie będziesz w stanie spłacić. 

Zmniejszenie wysokości zadłużenia

Zmniejszenie wysokości zadłużenia jest możliwe na podstawie ugody z wierzycielami, ale jest jednocześnie trudne do osiągnięcia. Warto wiedzieć, że w tym przypadku możliwe jest nie tylko zmniejszenie kwoty głównej zadłużenia ale także odsetek. 

Całkowite umorzenie zadłużenia

Oczywiście możliwe jest również całkowite umorzenie zadłużenia. Zarówno odsetek jak kwoty głównej. Oczywiście jest to bardzo rzadka sytuacja, ale wszystko zależy od wzajemnych porozumień z wierzycielami. 

Konwersja wierzytelności na udziały zadłużonej firmy

Likwidacja zadłużenia i wydanie w zamian udziałów czy akcji Twojej zadłużonej firmy to inaczej konwersja wierzytelności. Konwersja taka powoduje, że Twój dotychczasowy wierzyciel staje się Twoim wspólnikiem i jednocześnie zaczyna mieć wpływ na to, jakie decyzje operacyjne podejmujesz. Efektem konwersji wierzytelności jest zwiększenie kapitału zakładowego.

Ta opcja redukcji czy umorzenia zadłużenia może być bardzo atrakcyjna dla wierzyciela. Zaproponuj mu to rozwiązanie. Oczywiście konwersja tego rodzaju wymaga tego, żeby Twoja firma była prowadzona w formie spółki z o.o. albo spółki akcyjnej. 

Zadłużona firma – upadłość czy restrukturyzacja

Jak widzisz, zadłużona firma ma różne możliwości restrukturyzacji swojego długu. Powyżej wskazałam tylko przykładowe możliwości restrukturyzacji tego zadłużenia. Pamiętaj, że obecnie prawo daje pierwszeństwo restrukturyzacja zamiast upadłości. Nawiązuje to do tzw. polityki nowej szansy. Po prostu od likwidacji przedsiębiorstwa znacznie ważniejsze jest zachowanie jego działalności, aby po wyjściu z tarapatów, mogła nadal funkcjonować przynosząc zyski i zatrudniając ludzi. W sytuacji, w której Twoja forma stanie się stroną postępowania restrukturyzacyjnego, będziesz potrzebował wsparcia doradcy restrukturyzacyjnego. Wówczas zapraszam Cię do kontaktu >>

Autor: Izabela Rajczyk - radca prawny, doradca restrukturyzacyjny, syndyk, autorka bloga o tym jak prowadzić, przekształcić lub zoptymalizować swój biznes, pt.: Restrukturyzacja firmy okiem prawnika.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: