Wiza do Polski – Schengen czy krajowa?

Emil Grzelak - specjalista imigracyjny Emil Grzelak - specjalista imigracyjny

Jeśli chcesz przyjechać do Polski – to bez względu na cel Twojej podróży – istotna jest dla Ciebie wiza, o której wydanie powinieneś złożyć wniosek. W tym artykule o rodzajach wiz i różnicach między nimi. Natomiast już niebawem na blogu Immigration to Poland przybliżę cały proces ubiegania się o wizę.

Wiza – co to jest?

Wiza to w dokument, który pozwala na przekroczenie granicy oraz pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wydawany co do zasady przez Konsulat RP. To, o jaki rodzaj wizy powinieneś się ubiegać w dużej mierze zależy od celu wjazdu i planowanego okresu pobytu w Polsce.

Wiza Schengen

Wiza Schengen to zezwolenie na pobyt o charakterze krótkoterminowym. Daje ona możliwość przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub poruszania się po krajach należących do strefy Schengen w czasie do 90 dni w ciągu 180 – licząc od dnia pierwszego wjazdu do jednego z państw należących do Schengen.

Wiza krajowa

Wiza krajowa to zezwolenie na pobyt o charakterze długoterminowym. Daje ona możliwość przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w czasie dłuższym niż 90 dni do maksymalnie roku. Co więcej, wiza krajowa upoważnia także do poruszania się po krajach należących do strefy Schengen w czasie do trzech miesięcy w ciągu pół roku.

Autor: Emil Grzelak - specjalista imigracyjny, autor bloga: Imigration to Poland.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: