Wgląd do akt prosto z domu

Rafał Chmielewski

Wydaje się, że nie wszyscy, których może to interesować wiedzą o możliwości zajrzenia do akt sądowych bez wychodzenia z domu. Nie, nie mam tu na myśli wykorzystania do uzyskiwania informacji ustanowionego pełnomocnika czy obrońcy (to przecież wszyscy raczej wiedzą), ale chodzi mi o kontakt z Biurem Obsługi Interesanta (BOI).

Kontaktując się z BOI, konsultant musi najpierw potwierdzić naszą tożsamość. Kiedy to już nastąpi, może udzielić nam informacji na podstawie akt sprawy. Chodzi o daty rozpraw, posiedzeń, przesłuchań świadków. Dowiedzieć się można również, czy akta znajdują się w danym sądzie, czy może zostały przesłane gdzieś indziej, albo czy sąd wydał na posiedzeniu niejawnym postanowienie bądź zarządzenie.

Czasami okazuje się, że dokonano skanowania akt i wprowadzenia ich do systemu, dzięki czemu po prostu mamy możliwość ich przeczytania – przez Internet. Wtedy trzeba jednak zalogować się do Internetowego Systemu Informacyjnego (ISI) właściwego dla danego sądu. Zarządzany jest on z poziomu Sądu Apelacyjnego.

Tymczasem dokładna lista sądów funkcjonujących w ISI dostępna jest TUTAJ.

Autor: Rafał Chmielewski, szczęśliwy redaktor portalu Znam Swoje Prawo.pl :)

Poprzedni wpis:

Następny wpis: