Ważność kontraktu

Grzegorz Mania - aplikant adwokacki Grzegorz Mania - aplikant adwokacki

Wbrew pozorom często zdarza się, że kontrakty pomiędzy zawodnikiem a klubem dotyczące uprawiania piłki nożnej nie zawierają wszystkich istotnych elementów (łac. essentialia negotii) dla tego stosunku cywilnoprawnego. W takiej sytuacji pod dużym znakiem zapytania stoi ważność kontraktu. O niej dziś, a inne ciekawe kwestie opisuję na moim blogu – w tym miejscu.

Większość kontraktów podpisywanych przez zawodników lig niższych niż Ekstraklasa to dokładnie taki sam wzór umowy. Nikt nie przykłada za bardzo wagi do jego dokładnej treści – poza częścią dotyczącą indywidualnie negocjowanego wynagrodzenia.

Wielu zawodników wychodzi z założenia, że skoro klub przedstawia dany kontrakt, to zapewne ujęto w nim wszystkie istotne elementy zawiązywanego stosunku cywilnoprawnego. Niestety nie zawsze wygląda to tak dobrze.

Problem dotyczy głównie zbyt ogólnych zapisów w treści kontaktu, szczególnie tych odnoszących się do wynagrodzenia. Przykład? Sformułowanie „Zawodnik zobowiązuje się do reprezentowania Klubu za wynagrodzeniem” jest bardzo nieostre.

Tym samym nie spełnia ono wymagań określania wynagrodzenia wynikających z Uchwały Zarządu PZPN z dnia 27 marca 2015 roku – Minimalne wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej. Ma to niebagatelny wpływ na ważność kontraktu, bowiem prowadzi do stwierdzenia jego nieważności. Organem właściwym dla orzekania w takich sprawach jest Izba ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych PZPN.

Co więc powinno się tam zawierać, aby ważność kontraktu nie była zagrożona? Przynajmniej wynagrodzenie indywidualne zawodnika za cały okres kontraktu, podane za każdy z sezonów rozrywkowych oddzielnie, wyrażone w kwocie brutto.

Jak wygląda Twoja ważność kontraktu? Sprawdź jak najszybciej!

Autor: Grzegorz Mania - aplikant adwokacki, autor bloga o prawie dla piłkarzy i piłkarek, pt.: Prawo piłki nożnej.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: