Upadłość konsumencka. Jak napisać wniosek?

Autor: Redakcja w kategorii: Upadłość i restrukturyzacja

Czy ogłoszenie upadłości jest możliwe tylko w przypadku przedsiębiorców? Nie – mogą to zrobić także osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Jest to tzw. upadłość konsumencka.

Procedurę rozpoczyna złożenie wniosku, który musi spełnić konkretne wymogi.

Upadłość konsumencka

Na początek – wniosek

Jak już wspomniałam, upadłość konsumencka dotyczy osoby fizycznej.

Dlatego wniosek powinien zawierać jej dokładne dane osobowe.

Ważne jest także oznaczenie sądu właściwego miejscowo i rzeczowo dla sprawy, rodzaju pisma (tutaj: „wniosek”) i wskazanie osnowy wniosku (o co się wnosi).

Na końcu pisma musi znaleźć się podpis wnioskodawcy.

>>> Czy wiesz o tym, że Jeśli w trakcie trwania małżeństwa Twój mąż nie łoży na utrzymanie dzieci, to możesz pozwać małżonka o alimenty na dzieci? Nie musisz się rozwodzić, aby pozwać męża o alimenty

Jak wygląda wniosek?

Pozostałe wymogi co do informacji, jakie należy wskazać we wniosku, wynikają wprost z ośmiu punktów art. 4912 ust. 4 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze:

  1. imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL dłużnika, a jeśli dłużnik nie posiada numeru PESEL – dane umożliwiające jego jednoznaczną identyfikację
  2. wskazanie miejsc, w których znajduje się majątek dłużnika
  3. wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie
  4. aktualny i zupełny wykaz majątku z szacunkową wyceną jego składników
  5. spis wierzycieli z podaniem ich adresów i wysokości wierzytelności każdego z nich oraz terminów zapłaty
  6. spis wierzytelności spornych z zaznaczeniem zakresu w jakim dłużnik kwestionuje istnienie wierzytelności; wskazanie wierzytelności w spisie wierzytelności spornych nie stanowi jej uznania
  7. listę zabezpieczeń ustanowionych na majątku dłużnika wraz z datami ich ustanowienia, w szczególności hipotek, zastawów i zastawów rejestrowych
  8. oświadczenie dłużnika, że nie zachodzą okoliczności wskazane w art. 4914 ust. 2 i 3 (przepisy dotyczące przesłanek oddalenia wniosku).

Dłużnik nie jest obowiązany do złożenia oświadczenia o prawdziwości podanych przez siebie danych.

Sąd może natomiast uznać, że informacje te są nieprawdziwe bądź niepełne i oddalić wniosek.

>>> Sprawdź jakie korzyści niesie za sobą przeprowadzenie postępowania o zatwierdzenie układu

Co z sądem?

Upadłość konsumencka należy w I instancji do właściwości sądów rejonowych.

Dla osób mieszkających w Toruniu i okolicach, bądź posiadających na tym obszarze swój majątek, będzie to Wydział V Gospodarczy Sądu Rejonowego w Toruniu przy ulicy Mickiewicza 10/16.

Dla kogo upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka jest ogłaszana przez sąd ogłasza wobec dłużnika, który stał się niewypłacalny.

Oznacza to, że nie wykonuje on swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych – nie płaci w terminie kolejnych faktur czy rat kredytu.

>>> Czy wiesz, że po spłacie kredytu frankowego możesz złożyć pozew o unieważnienie umowy? Dowiedz się więcej z artykułu: Spłacony kredyt frankowy a pozew

Złożenie wniosku jest jednak prawem, a nie obowiązkiem dłużnika.

Co istotne, w przypadku upadłości konsumenckiej uprawnienie do złożenia wniosku nie przysługuje natomiast jego wierzycielom.

Zdjęcie Towfiqu barbhuiya pochodzi z Unsplash

***

Koniec służby kontraktowej w wojsku

23 kwietnia 2022 roku weszła w życie ustawa o obronie Ojczyzny. Zastąpiła wcześniejsze przepisy zebrane w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej.

Jedną z najważniejszych zmian jest koniec służby kontraktowej w wojsku. I właśnie tym tematem zajmiemy się w niniejszym artykule.

Odpowiemy także na pytania jak wygląda przejście z kontraktu na żołnierza zawodowego oraz co musisz zrobić w sytuacji, gdy jesteś żołnierzem na kontrakcie, a nie chcesz być żołnierzem zawodowym [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: