Układ częściowy – nowość w prawie restrukturyzacyjnym

Izabela Rajczyk - radca prawny, doradca restrukturyzacyjny, syndyk Izabela Rajczyk - radca prawny, doradca restrukturyzacyjny, syndyk

Prawo restrukturyzacyjne wprowadziło kilka nowych instytucji. Jedną z nich jest układ częściowy. Dziś nieco więcej właśnie na temat tego rozwiązania.

Porozumienie z największymi

Oczywistym wydaje się fakt, że dobra restrukturyzacja nie musi oznaczać układu zawartego ze wszystkimi wierzycielami przedsiębiorcy. W niektórych sytuacjach dłużnik zakłada, że dochodząc do porozumienia tylko z wierzycielami największymi, zaspokoi tych pozostałych. Jeszcze niedawno przepisy dotyczące postępowania układowego nie przewidywały jednak takiej możliwości.

Wszystko albo nic

Układ mógł zostać zawarty albo ze wszystkimi wierzycielami, albo z żadnym – a to często prowadziło do likwidacji dłużnika. Nowe rozwiązanie – układ częściowy – ma pozwolić na uniknięcie takich sytuacji. Prawo restrukturyzacyjne przewiduje obecnie, że układ częściowy znajdzie zastosowanie tylko przy postępowaniach o zatwierdzenie układu oraz przy przyspieszonym postępowaniu układowym.

Układ częściowy zmianą na lepsze

Wszystko wskazuje na to, że układ częściowy to świadomy i pozytywny ruch ustawodawcy w kierunku idei nowego startu. Dzięki temu zamiast doprowadzać do likwidacji przedsiębiorcy, ułatwi mu się powrót na rynek i ponowne włączenie do rywalizacji.

Autor: Izabela Rajczyk - radca prawny, doradca restrukturyzacyjny, syndyk, autorka bloga o tym jak prowadzić, przekształcić lub zoptymalizować swój biznes, pt.: Restrukturyzacja firmy okiem prawnika.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: