Tata chce kontaktów z dzieckiem

Dominika Mróz-Krysta - radca prawny Dominika Mróz-Krysta - radca prawny

Co zrobić w sytuacji, kiedy tata skierował do Sądu wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem, a sprawa wciąż trwa i tata nie może widywać dziecka?

Tata wnioskuje o kontakty

Tata może wówczas żądać, by Sąd ustalił tymczasowo kontakty z dzieckiem – na czas trwania postępowania, aż do jego zakończenia. Polega to na udzieleniu zabezpieczenia. W ten sposób możliwe jest określenie zarówno kontaktów bezpośrednich – spotkań, jak i pośrednich – rozmów za pośrednictwem telefonu, Skype etc.

Dlaczego warto to zrobić?

Żaden tata nie musi chyba być przekonywany, że takie rozwiązanie jest dobre dla niego i samego dziecka. Szybciej bowiem doprowadzi do spotkania między nimi, a regularne spędzanie czasu w miłej atmosferze może pozytywnie wpłynąć na późniejszą decyzję Sądu. W końcu im wcześniejsze ustalenie szczegółów kontaktów z dzieckiem, tym mniejsze ryzyko sporu co do tego na linii tata – mama dziecka.

Mama może zapłacić sankcję

Co więcej, w szczególnym okolicznościach, kiedy zachodzi obawa, że mimo ustalenia kontaktów z dzieckiem tata nie będzie go widywał, istnieje możliwość wnioskowania o ustalenie sankcji finansowych od matki.

Autor: Dominika Mróz-Krysta - radca prawny, autorka bloga dla ojców, którzy walczą o swoje prawa w sądach rodzinnych, pt.: Tato masz prawo!

Poprzedni wpis:

Następny wpis: