Syryjczyk sprawcą zabójstwa Polki na terenie Niemiec

Damian Tomanek - adwokat Damian Tomanek - adwokat

W ubiegłym miesiącu świat obiegła informacja, że Syryjczyk zamordował maczetą Polkę. Sytuacja miała miejsce w niemieckim mieście Reutingen. Oczywiście początkowo Syryjczyk był podejrzewany o terroryzm islamski, ale ostatecznie wykazano, iż pracował on razem z ofiarą – bardzo dobrze znali się prywatnie, a w dniu zbrodni doszło między nimi do kłótni.

Szybko zaczęto się zastanawiać, czy prawo przewiduje możliwość przeprowadzenia w Polsce postępowania karnego przeciwko Syryjczykowi, który naszej rodaczce odebrał życie w Niemczech. Z tym pytaniem trafił do mnie dziennikarz piszący dla portalu naTemat.pl – Mateusz Albin (link do całego artykułu jest dostępny TUTAJ).

Wydźwięk był jednoznaczny – odniesienie do ostatnich zawirowań na polskiej scenie politycznej – m.in. w aspekcie postępowania karnego. Ja jednak zawsze staram się stronić od polityki, stąd starałem się wyjaśnić problem bazując wyłącznie na obowiązujących obecnie regulacjach prawnych i swoim doświadczeniu.

Autor: Damian Tomanek - adwokat, autor bloga o tym, czy osoby poszukiwane europejskim nakazem aresztowania muszą być deportowane do Polski, pt.: Europejski Nakaz Aresztowania.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: