Stopa referencyjna NBP na tym samym poziomie

Leszek Bloch - radca prawny Leszek Bloch - radca prawny

We wcześniejszych artykułach wspominałem, że od 1 stycznia 2016 roku zaczęły obowiązywać nowe stawki odsetek, a także nowe sposoby obliczania tych odsetek. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej – kliknij. Tymczasem stopa referencyjna NBP, od której teraz zależy wysokość odsetek ustawowych i umownych, pozostaje na tym samym poziomie.

Stopa referencyjna od 2015 roku

Od 5 marca 2015 roku oprocentowanie, jakiemu podlega stopa referencyjna NBP to 1,5% w skali roku. Przed kilkoma dniami miało miejsce posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która odpowiada za określenie wysokości stóp procentowych NBP. Ustalono na nim, że wysokości te zostaną na tym samym poziomie.

Stopa referencyjna dziś

Wynika z tego, że wciąż obowiązują następujące wskaźniki:

  • stopa referencyjna – 1,5% w skali roku
  • stopa lombardowa – 2,5% w skali roku
  • stopa depozytowa – 0,5% w skali roku
  • stopa redyskontowa weksli – 1,75% w skali roku

Dlatego też odsetki również pozostaną na takim poziomie, jaki obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku w związku z przywoływaną we wstępie nowelizacją przepisów.

A jak ustala się wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych? Informacje o tym znajdziesz TUTAJ.

Autor: Leszek Bloch - radca prawny, autor bloga o windykacji dla przedsiębiorców, pt.: Leszek Bloch - po stronie wierzyciela.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: