Statystyki lubelskiego e-sądu

Marcin Bartnik - radca prawny Marcin Bartnik - radca prawny

Zupełnie przypadkowo trafiłem na stronę internetową Informatora Statystycznego Wymiaru Sprawiedliwości (link do ISWS TUTAJ), gdzie w zakładce „Baza statystyczna” znajdują się opracowania statystyk odnoszące się m.in. do spraw sądowych.

Najbardziej zainteresowało mnie opracowanie zatytułowane „EPU – elektroniczne postępowanie upominawcze (e-sąd) w latach 2010-2015”. Z jego treści wynika, że w okresie sześciu lat do e-sądu wniesiono blisko 11,8 mln pozwów (w samym roku 2015 – 2,4 mln). W analogicznym okresie wydano 10,3 mln nakazów zapłaty (w 2015 r. – ok. 2 mln). W opracowaniu zabrakło jednak danych co do ilości sprzeciwów od nakazów zapłaty, które wnosili pozwani.

Z opracowania „Analiza statystyczna sądów powszechnych w obszarach apelacji w 2015 roku” wynika, że to za sprawą e-sądu sądy położone w apelacji lubelskiej okazały się najbardziej zapracowanymi w Polsce w 2015 roku. Przypadło im ponad 22% spośród wszystkich spraw, które w 2015 roku wpłynęły do sądów powszechnych.

Do sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych w ubiegłym roku wpłynęło 15 mln spraw (blisko 14,1 mln do sądów rejonowych), przy czym spraw cywilnych było niemal 5,6 mln (ok. 37% wszystkich spraw), wieczystoksięgowych około 3,3 mln (ok. 22% wszystkich), natomiast karnych oraz wykroczeniowych blisko 2,7 mln (ok. 18% wszystkich).

Na uwagę zasługują również statystyki wysokości alimentów zasądzanych przez sądy. W 2015 roku średnia wysokość alimentów zasądzanych na rzecz dzieci w sprawach rozwodowych wyniosła 736 złotych, a na rzecz małżonków – 781 złotych.

W przedziale czasowym 2010-2015 pozwów zbiorowych do sądów okręgowych wniesiono 195. Niestety nie ma statystyk, ile z nich zostało prawomocnie uwzględnionych.

Autor: Marcin Bartnik - radca prawny, autor bloga o pomocy dłużnikom w sądzie i podczas egzekucji w sporach z instytucjami finansowymi, pt.: Dług to nie koniec świata.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: