Specyfikacja wymagań użytkownika – płatna, ale ważna

Robert Ratajczak - adwokat Robert Ratajczak - adwokat

Powstanie oprogramowania to proces, na który składa się kilka etapów – zwykle określonych w umowie z wykonawcą projektu. Pierwszym z takich etapów jest określenie preferencji użytkownika. Do tego celu służy specyfikacja wymagań użytkownika. Jak powinno to wyglądać?

Tworzenie oprogramowania – co trzeba ustalić?

Przy tworzeniu każdego oprogramowania koniecznym wydaje się znalezienie odpowiedzi na to, jakie są potrzeby potencjalnego użytkownika. Mówiąc prościej – po co oprogramowanie ma powstać? Ważne też, by ustalić, jak oprogramowanie będzie wykorzystywane oraz zapewnić zgodność z pozostałym oprogramowaniem, z którego korzysta użytkownik – np. systemem operacyjnym.

Dodatkowo wykonuje się studium wykonalności, pozwalające na uwzględnienie wielu czynników, w tym organizacyjnych, osobowych czy ekonomicznych po stronie użytkownika.

Do czego specyfikacja wymagań użytkownika?

Określenie wymagań użytkownika i studium wykonalności razem to specyfikacja wymagań użytkownika. Dokument taki jest niemal najważniejszym dla realizacji projektu. Znajdują się w nim bowiem wszelkie założenia i szczegóły tworzonego oprogramowania. W toku prac najczęściej pojawiają się jednak zmiany względem pierwszych wizji. Co wtedy się dzieje?

Nic dwa razy… a może jednak?

Strony rzecz jasna dążą do udokumentowania wprowadzanych zmian. Niestety zdarza się, że nie mają pomysłu co do takiego udokumentowania i prędzej czy później wszystko miesza się, gubi itp. Dlatego lepszą opcją wydaje się, aby specyfikacja wymagań użytkownika powstała jeszcze raz, od podstaw.

Tutaj pojawia się jednak problem finansowy, bo specyfikacja wymagań użytkownika w swoim przygotowaniu wymaga czasu i zaangażowania ludzi, za co firmom IT trzeba zapłacić. Tymczasem klient nie zawsze chce płacić, kiedy jego zdaniem to robienie dwa razy tego samego…

Autor: Robert Ratajczak - adwokat, autor bloga o prawnych aspektach działalności twórczej, pt.: Prawo autorskie.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: