Ryczałt za nocleg. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Dariusz Szczecina Dariusz Szczecina

24 listopada 2016 roku zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 11/15), którego przedmiotem rozstrzygnięcia był ryczałt za nocleg zawodowych kierowców. Nie da się ukryć, że wyrok przynosi korzyści przede wszystkim przewoźnikom, a więc pracodawcom, a zdecydowanie mniej kierowcom, czyli ich pracownikom. Media bardzo szybko podchwyciły ten temat, prześcigając się w nagłówkach takich jak „Wielka przegrana kierowców!” czy „Ryczałt za noclegi w kabinie – przewoźnicy wygrali z kierowcami”.

Teraz nasuwa się pytanie, czy ów wyrok TK to wygrana przewoźników w stu procentach? Czy teraz sądy będą masowo oddalać pozwy o ryczałt za nocleg kierowców? Słowem – jakie konsekwencje tego orzeczenia poniosą kierowcy?

Sformułowanie „konsekwencje” ma wydźwięk oczywiście negatywny i to nie bez przyczyny – rzeczywiście zdecydowanie łatwiej komentując ten wyrok jest znaleźć negatywy niż pozytywy dla kierowców.

Niemniej jednak problem wydaje się na tyle złożony, że można o nim pisać naprawdę wiele. Świadczy o tym fakt, że jeden długi artykuł (do przeczytania TUTAJ) wcale nie wystarcza, aby dokładnie przeanalizować całą sprawę.

Dlatego warto zajrzeć do pierwszej części moich rozważań, a ja w tym czasie zajmę się przelaniem na papier (a właściwie na ekran) drugiej…

Autor: Dariusz Szczecina, radca prawny, autor bloga Wynagrodzenie kierowcy zawodowego

Poprzedni wpis:

Następny wpis: