RTG i jego opis warto skonfrontować

Jolanta Budzowska - radca prawny Jolanta Budzowska - radca prawny

RTG jest bardzo popularnym badaniem diagnostycznym. Nic w tym dziwnego, bo dzięki niemu można poznać i ocenić stan pacjenta przed podjęciem leczenia. Potem zaś można też sprawdzić, czy zabieg (np. repozycja, czyli nastawienie kości) odbył się w sposób prawidłowy. A często dobrze jest to zrobić, bo błędy lekarzy nie należą do rzadkości, o czym piszę na swoim blogu – W TYM MIEJSCU.

Interpretacja badania RTG może okazać się niewłaściwa, co jest ewidentnym błędem lekarza. Natomiast RTG znacznie częściej wskazuje nie tyle na błąd lekarza interpretującego zdjęcie rentgenowskie, co chirurga-ortopedy przeprowadzającego zabieg.

Właśnie dlatego, kiedy otrzymujemy wynik RTG w postaci kliszy rentgenowskiej bądź na płycie CD – wraz z załączonym opisem badania – warto je ze sobą skonfrontować.

Potwierdza to następujący fragment opinii biegłego:
Na podstawie analizy przedstawionych powyżej radiogramów, złamanie kości piszczelowej było złamaniem wieloodłamowym, w tym z jednym dużym odłamem pośrednim. Jak wynika z oceny radiogramu  pooperacyjnego z dnia (…) operacja polegała na otwartej repozycji złamania i jego zespoleniu blachą i śrubami. Podczas operacji nie dokonano zespolenia dużego odłamu pośredniego z blachą i z odłamem bliższym. Do zespolenia blaszki z odłamami kostnymi użyto osiem z czternastu  śrub przewidzianych przez producenta implantu,  co ze względu na duży skos szpary złamania było możliwe a wręcz konieczne, pozostawiając rotacyjne przemieszczenie odłamu dalszego – jest to duży błąd techniki operacyjnej. Również w wyniku niepełnej  repozycji pozostało widoczne  na zdjęciu duże oddalenie odłamy bliższego i pośredniego. Taka sytuacja spowodowała, że zespolenie było niestabilne, nie gwarantujące  powstania zrostu.”.

Wszystko wskazuje na to, że badanie RTG ujawniło błąd chirurga-ortopedy, a pacjent wygra dzięki temu proces o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie… 🙂

Autor: Jolanta Budzowska - radca prawny, autorka bloga o tym, jak uniknąć błędu lekarza, a kiedy jest za późno, jak uzyskać odszkodowanie, pt.: Błąd lekarza.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: