Pytania – przekształcenie przychodni w spółkę z o. o.

Marcin Bartyński - radca prawny Marcin Bartyński - radca prawny

Czytelnicy często zgłaszają się do mnie, by zadać różnego rodzaju pytania. Jednym z ciekawszych jest to, jak przekształcić przychodnię w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W zasadzie ciekawe jest nie tyle samo przekształcenie, co możliwe jego konsekwencje. Dlaczego? Odpowiem poprzez pytania, które powinno się wziąć pod rozwagę przed podjęciem decyzji o przekształceniu przychodni w spółkę z o. o. Więcej o samych przekształceniach na MOIM BLOGU.

Czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie podmiotem wszelkich praw i obowiązków przychodni prowadzonej dotychczas w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej?

Czy prawa przedsiębiorcy zajmującego się działalnością leczniczą, które wynikają z wpisu do rejestru podmiotów leczniczych przejdą w wyniku przekształcenia na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Czy po przekształceniu kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) automatycznie przejdzie na spółkę tak, że to ona będzie jego stroną czy może będzie konieczne zawarcie nowego kontraktu?

Czy decyzje SANEPID-u tyczące się przedsiębiorcy prowadzącego przychodnię będą skuteczne także wobec spółki z o. o.?

Czy pacjenci będą musieli ponownie składać deklaracje o wyborze lekarza i świadczeniobiorcy po przekształceniu przychodni w spółkę z o. o.?

Czy konieczne stanie się zawarcie nowych umów z podwykonawcami?

Wszystkie powyższe pytania są – być może wbrew pozorom – bardzo istotne przy przekształceniu przychodni prowadzonej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dlatego też zanim się to zrobi, dobrze jest wszystko spokojnie przemyśleć.

Autor: Marcin Bartyński - radca prawny, autor bloga o tym, jak zmienić drobną firmę w poważne przedsiębiorstwo, pt.: Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: