Przyczyna wypowiedzenia – rzeczywista i konkretna

Tomasz Tomaszczyk - adwokat Tomasz Tomaszczyk - adwokat

Ostatnio na moim blogu o zasiłku chorobowym (TUTAJ), a dziś rozważania na temat tego, za co można zwolnić pracownika. Przy umowach na czas nieokreślony, wystarczy jedna przyczyna wypowiedzenia – jeśli tylko jest ona rzeczywista i konkretna. Orzecznictwo Sądu Najwyższego pokazuje przy tym, że owa przyczyna wypowiedzenia to kwestia bardzo szeroka. Swoją drogą dlatego też polskie prawo pracy uznaje się za jedno z najbardziej zliberalizowanych w Europie.

Co kryje się pod pojęciem rzeczywista i konkretna przyczyna wypowiedzenia? Nie jest to na pewno przyczyna z zamierzchłej przeszłości. Nie ma tu co prawda ustawowego ograniczenia czasowego, jak w przypadku dyscyplinarki, jednakże trudno jest pracodawcy zwalniającemu pracownika stwierdzić, że kierował się czymś, o czym dowiedział się dla przykładu już rok wcześniej.

Podobnie przyczyna wypowiedzenia nie będzie rzeczywista i konkretna, jeśli dotyczy szerszego grona pracowników, a na jej podstawie zwalnia się tylko jednego z nich. Doskonale obrazuje to chociażby problem słabych wyników sprzedażowych działu dotykający wyłącznie jednego handlowca.

W końcu przyczyna wypowiedzenia nie powinna być dyskryminująca jak dzieje się np. przy zwalnianiu pracownicy mającej ciężko chorujące dziecko, motywując to faktem, że jej nieobecności dezorganizują pracę.

Będę jeszcze zamieszczał takie wpisy na blogu. Wszystko po to, by ułatwić Wam – Drodzy Czytelnicy – decyzję, kiedy warto wystąpić przeciwko byłemu pracodawcy do Sądu.

Autor: Tomasz Tomaszczyk - adwokat, autor bloga o stosunku pracy i nie tylko.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: