Przekształcenie spółki na przełomie miesiąca

Zbigniew Korsak - radca prawny Zbigniew Korsak - radca prawny

We wcześniejszych wpisach pochyliłem się nad przekształceniem spółki jawnej w spółke komandytową. Teraz przybliżę samą chwilę przekształcenia – dlaczego dobrze jest zrobić to na przełomie miesiąca?

Przekształcenie spółki to duże wyzwanie. Nie tylko z punktu widzenia koniecznej dokumentacji, wizyty u notariusza i wypełniania formularzy do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Zdecydowanie gorsze jest przygotowywanie spisu z natury, czyli remanentu.

Czasem okazuje się, że trzeba też zamknąć księgi bądź przejść (niestety) na pełną księgowość. Oczywiście są też inne sprawy – wyrobienie nowej pieczątki, zmiana danych w kasach fiskalnych, a spółka wciąż powinna pozostawać w ruchu i sprzedawać czy kupować towary lub usługi.

Na te wszystkie zmiany dobrym czasem jest przełom miesiąca, a w przypadku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nawet przełom roku. Z bardzo prostego powodu – lepiej jest zakończyć jeden rok podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), a dopiero następny otworzyć w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Trzeba przy tym pamiętać, że przekształcenie będzie skuteczne z chwilą rejestracji przez KRS, a nie podpisania dokumentów przez wspólników.

A jak zrobić to tak, by wpis w KRS pojawił się w dogodnym dla nas momencie?
W tym mogę pomóc! 🙂

Autor: Zbigniew Korsak - radca prawny, autor blogów: Spółka komandytowa oraz Spółka jawna.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: