Przekształcenie działalności gospodarczej a pożyczka z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Marcin Bartyński - radca prawny Marcin Bartyński - radca prawny

Spotkałem się ostatnio z sytuacją, kiedy pewien przedsiębiorca zaciągnął pożyczkę od Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na rozwój swojego biura. Po pewnym czasie postanowił dokonać przekształcenia działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Regulamin udzielenia pożyczki takiego przekształcenia jednak zakazywał. O takim przypadku poniżej, a o innych aspektach przekształceń działalności gospodarczej więcej na moim blogu.

Przedsiębiorca planował przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o. o. po to, by przenieść prawa i obowiązki z umowy pożyczki właśnie na spółkę, a następnie zbyć w niej wszystkie swoje udziały.

W regulaminie udzielenia pożyczki zawarto jednak postanowienie, które przewidywało zakaz przekształcenia działalności gospodarczej. Jakkolwiek postanowienie to moim zdaniem było nieważne, to nie miało to większego znaczenia, gdyż ostatecznie pożyczkodawca wyraził zgodę na dokonanie przekształcenia.

Warto jednak pamiętać, by zaciągając pożyczkę z EFRR dokładnie przyjrzeć się umowie pożyczki i regulaminowi jej udzielenia. Może się okazać, że postanowienie o zakazie przekształcenia zostało tam zapisane innymi słowami – tak, że będzie ono ważne. A pożyczkodawca nie ma obowiązku wyrażenia zgody na przekształcenie działalności gospodarczej.

Autor: Marcin Bartyński - radca prawny, autor bloga o tym, jak zmienić drobną firmę w poważne przedsiębiorstwo, pt.: Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: