Przebieganie przez jezdnię – co podpowiada zdrowy rozsądek?

Adam Knopik Adam Knopik

Przebieganie przez jezdnię to bardzo powszechne zjawisko wśród pieszych. Problem w tym, że nie zawsze jest to bezpieczne, rozsądek w takich sytuacjach czasem zawodzi…

Jako prawnik zacznę od tego, że przebieganie przez jezdnię to oczywiście wykroczenie, za które można otrzymać mandat. To powinien być wystarczający powód dla unikania tego typu zachowań. Z drugiej strony nie da się ukryć – każdemu zdarzy się to zrobić.

Wielokrotnie obserwując przebieganie przez jezdnię zwróciłem uwagę na ciekawą prawidłowość. Otóż zgodnie z tym, co podpowiada zdrowy rozsądek, pieszy najszybciej porusza się bezpośrednio przed nadjeżdżającym samochodem. Potem jednak ów zdrowy rozsądek jakby go opuszczał, bo zbliżając się do chodnika przebieganie zamienia na… zwykły spacerek.

Drogi kierowco! Przebieganie przez jezdnię ma to do siebie, że jeśli już musi mieć miejsce, powinno odbyć się możliwie uważnie i możliwie szybko. Raz po to, by uniknąć mandatu. Dwa dlatego, by zminimalizować niebezpieczeństwo.

Samochody bowiem zwykle poruszają się zwykle nie tylko przy tym chodniku, z którego biegniecie, ale także przy tym, do którego zmierzacie…

Autor: Adam Knopik, prawnik, autor bloga Wypadek samochodowy w Niemczech

Poprzedni wpis:

Następny wpis: