Program 500+. Porozumienie z bankami

Agnieszka Stec-Bielak - radca prawny Agnieszka Stec-Bielak - radca prawny

1 kwietnia 2016 roku swój start będzie miał zapowiadany od miesięcy i głośno komentowany Program 500+. Nieco wcześniej, bo 15 stycznia 2016 roku podpisano list intencyjny Prezesa Rady Ministrów z osiemnastoma bankami. Dziś właśnie o tym, a wcześniejsze rozważania o programie na blogu Prawnik o lokalach.

Banki te określa się teraz mianem „przyjaciół Programu 500+”. Pytanie, czy ma to wpływ na uwzględnienie otrzymywanych z programu świadczeń przy obliczaniu zdolności kredytowej jego beneficjentów?

Choć logicznym byłoby właśnie takie rozwiązanie, to prawdopodobnie wcale nie znajdzie ono zastosowania w praktyce. Trzeba tutaj wskazać na fakt, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy banki podwyższyły wartość kosztów utrzymania jako jeden z czynników mających wpływ na ocenę zdolności kredytowej.

Poza tym banki BPH, Bank Zachodni WBK oraz Getin Noble Bank według swoich oficjalnych stanowisk nie zamierzają uwzględniać środków z Programu 500+ przy obliczaniu zdolności kredytowej. Bank PKO BP wciąż natomiast ten problem analizuje.

Z drugiej strony trudno tym bankom się dziwić. Za nieuwzględnieniem świadczeń z Programu 500+ przy obliczaniu zdolności kredytowej przemawiają bowiem Rekomendacja S czy dość niepewna przyszłość całego programu. Co więcej, świadczeń tych nie będzie uwzględniać się dla celów obliczania dochodu przy świadczeniach rodzinnych, z pomocy społecznej, stypendiach oraz dodatkach mieszkaniowych.

Autor: Agnieszka Stec-Bielak - radca prawny, autorka bloga o lokalach, budynkach, gruntach i prawach do nieruchomości, pt.: Prawnik o lokalach.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: