Poszanowanie prywatności przy rozwodzie

Dominika Mróz-Krysta - radca prawny Dominika Mróz-Krysta - radca prawny

Na pewno wiele osób myśląc o rozwodzie obawia się, że ktoś obcy pozna wtedy problemy danej rodziny, albo że jakieś niechciane fakty wyjdą na jaw. Na ten temat krążą nawet liczne żarty (jeden z nich przeczytasz TUTAJ). Nie ma się jednak czego bać. Postępowanie rozwodowe ma zapewnić poszanowanie prywatności stron.

W czym przejawia się owo poszanowanie prywatności? Przede wszystkim w jego przebiegu przy zamkniętych drzwiach sali sądowej. Tym samym nie wejdą tam różne osoby w charakterze publiczności – nawet świadkowie, którzy składali zeznania w danej sprawie.

To jednak nie wszystko. Rozwód nie może zostać połączony z innym rozwodem, choćby zachodziły między nimi powiązania – dla przykładu nowi partnerzy stron chcą zakończyć trwający jeszcze formalnie związek z poprzednimi partnerami.

Akta sprawy rozwodowej nie zostaną udostępnione, zaś dokumenty z postępowania nie zostaną wydane osobie trzeciej. Wyjątek to sytuacja, kiedy wnioskuje o to Sąd na potrzeby innej sprawy.

Wszystkie te elementy składają się na poszanowanie prywatności osób, które postanowiły zakończyć swój związek małżeński. Nie ma więc powodów by bać się, że ktoś niepowołany dowie się o naszych problemach 🙂

Autor: Dominika Mróz-Krysta - radca prawny, autorka bloga dla ojców, którzy walczą o swoje prawa w sądach rodzinnych, pt.: Tato masz prawo!

Poprzedni wpis:

Następny wpis: