Podsumowanie – Styczeń 2016 w Znam Swoje Prawo

Rafał Chmielewski

Kilka dni temu zakończył się pierwszy miesiąc 2016 roku. Z tego powodu powracamy do cyklu przypominającego teksty najchętniej czytane w ostatnim czasie. Czas na podsumowanie stycznia!

1. Od 1 stycznia 2016 r. nowe zasady ustalania odsetek ustawowych

Wojciech Kryczek i jego artykuł o nowych zasadach ustalania odsetek ustawowych od dnia 1 stycznia tego roku ponownie na pierwszej pozycji!

Przypomnijmy: To właśnie wraz z Nowym Rokiem weszła w życie Ustawa z dnia 9 października 2015 roku o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Najistotniejszą kwestią wynikającą z niej wynikającą jest mechanizm stosowania przy ustalaniu odsetek ustawowych stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), a także wycofanie się z wykorzystywania stopy kredytu lombardowego NBP dla odsetek maksymalnych.

Więcej wpisów radcy prawnego Wojciecha Kryczka na blogu Umowa o roboty budowlane.

2. Upadłość konsumencka w 2016 roku

Dużym powodzeniem cieszył się również tekst Izabeli Rajczyk na temat obecnych regulacji w zakresie upadłości konsumenckiej. Autorka wskazała w nim, że możliwość złożenia wniosku o stwierdzenie upadłości mają już nie tylko wierzyciele, ale nawet sami dłużnicy. W dodatku uczynią to na specjalnym formularzu, a nie w zwykłej formie pisemnej jak dotychczas. Nic natomiast nie zmieniło się w zakresie upadłości konsumenckiej małżonków – wciąż pozostaje więc ona odrębna.

Chętnych zapraszamy do odwiedzenia bloga radcy prawnego Izabeli Rajczyk Restrukturyzacja firmy okiem prawnika.

3. 6-latki czy 7-latki do szkół. Prawo każdego dziecka do przedszkola?

Nic dziwnego, że wiele odsłon zapisało się na koncie aplikantki adwokackiej Magdaleny Jaczewskiej. Jej materiał dotyczy bowiem sprawy szeroko dyskutowanej w społeczeństwie od dłuższego czasu – obowiązku szkolnego 6-latków. Mowa o ustawie, która ten obowiązek zniosła i przywróciła dawny model. 6-latek musi odbyć roczne przygotowanie przedszkole, a dopiero rok później trafi do szkoły podstawowej. Warto jednak pamiętać, że na wniosek rodziców początek obowiązku szkolnego może zostać przyspieszony, albo odroczony.

Magdalenę Jaczewską można znaleźć w Kancelarii Prawniczej Kruk i Wspólnicy.

4. Problematyka kserokopii i fotokopii akt w świetle polskiej procedury cywilnej

Podsumowanie stycznia okazuje się nieco zaskakujące, bo na pozycji czwartej znów figuruje Magdalena Jaczewska. Tym razem jednak z wpisem o nieco innej tematyce. Są to rozważania między innymi nad kwestiami czysto praktycznymi sporządzania kserokopii i fotokopii akt – w tym związanych z nimi kosztami sądowymi. Pojawia się też pytanie, czy sporządzenie kserokopii bądź fotokopii akt można uznać za równoznaczne z ich skutecznym doręczeniem?

5. Postępowanie sanacyjne w prawie restrukturyzacyjnym

Kolejne miejsce i kolejna powtórka z rozrywki. To podsumowanie zamyka znana już z drugiej „lokaty” radca prawny Izabela Rajczyk. Wszystko dzięki artykułowi o postępowaniu sanacyjnym a prawie restrukturyzacyjnym. To z niego można dowiedzieć się, na czym polega postępowanie sanacyjne, czy i do czego potrzebny jest plan restrukturyzacyjny, a także jaki wpływ ma to postępowanie na stosunek pracy. Na pewno tekst rozwieje wątpliwości co do tego, czy postępowanie sanacyjne jest rzeczywiście tak korzystnym rozwiązaniem, jak się wydaje.

Za miesiąc podsumowanie pięciu najpopularniejszych artykułów portalu Znam Swoje Prawo w lutym 2016 🙂

Autor: Rafał Chmielewski, szczęśliwy redaktor portalu Znam Swoje Prawo.pl :)

Poprzedni wpis:

Następny wpis: