Podsumowanie – Sierpień 2016 w Znam Swoje Prawo

Rafał Chmielewski

Błogie dwa miesiące wakacji dziś dobiegły końca. Dzieci i nauczyciele wrócili do szkół, pozostali w większości też zakończyli już swoje urlopy. Dla wielu zawodów, również tych prawniczych, to zmierzch tzw. „sezonu ogórkowego”. W Znam Swoje Prawo nigdy jednak nie próżnujemy i dlatego już teraz przedstawiamy podsumowane niejchętniej czytanych tekstów portalu w sierpniu 2016 roku.

1. Zmiany w prawie bankowym. Wygaszanie nieużywanych rachunków bankowych i ułatwienia dla spadkobierców

Podsumowanie na pierwszym miejscu otwiera aplikantka adwokacka Magdalena Jaczewska z artykułem o zmianach w prawie bankowym, co zaczęło być już chyba pewnym zwyczajem 🙂 Czytelnicy dowiedzą się z niego jak wygląda kwestia wygaszania nieużywanych rachunków bankowych oraz obowiązku informowania o wszystkich posiadanych rachunkach bankowych. Nie zabrakło także omówienia ułatwień w prawie bankowym przewidziane dla spadkobierców.

Magdalenę Jaczewską można spotkać w Kancelarii Prawniczej Kruk i Wspólnicy.

2. Upadłość konsumencka w 2016 roku

Na podium po krótkiej nieobecności wraca radca prawny Izabela Rajczyk i jej materiał poświęcony zmianom w regulacjach dotyczących upadłości konsumenckiej, które obowiązują od 1 stycznia 2016 roku. Mowa głównie o nowej możliwości stwierdzenia upadłości na wniosek wierzyciela oraz urzędowych formularzach do wypełnienia na potrzeby postępowania upadłościowego.

Inne treści od Izabeli Rajczyk na blogu Restrukturyzacja firmy okiem prawnika.

3. Jak uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu w cateringu?

Piotr Jankowski – aplikant radcowski – również nie pierwszy raz „odwiedza” nasze podsumowanie dzięki tekstowi poruszającemu problematykę zezwoleń na sprzedaż alkoholu w cateringu. Ściślej rzecz ujmując – jakie są rodzaje zezwoleń i jak je uzyskać.

Piotr Jankowski to twórca bloga Prawo w hotelu, restauracji, kawiarni.

4. Postępowanie sanacyjne w prawie restrukturyzacyjnym

Coraz lepiej radzi sobie inna publikacja wspomnianej wcześniej Izabeli Rajczyk – tym razem na temat postępowania sanacyjnego w prawie restrukturyzacyjnym. A tam – wyjaśnienie istoty postępowania sanacyjnego, stosunek względem niego uprawnienia zarządcy do odstąpienia od umowy wzajemnej oraz wpływ tych zagadnień na stosunek pracy. Wiele miejsca poświęcono ponadto masie sanacyjnej i potrzeby sporządzenia planu restrukturyzacyjnego.

5. Decyzja PZU – wzór odwołania

Debiut w podsumowaniu adwokata Patryka Zbroi, piszącego o wzorze odwołania od decyzji PZU. Krótko, zwięźle i na temat – jest to wzór odwołania od decyzji PZU z powodu zaniżenia odszkodowania ze względu na wartość pojazdu.

Patryk Zbroja publikuje na blogu Odszkodowanie po wypadku samochodowym.

Podsumowanie sierpnia 2016 za nami, a więc teraz czas na wrzesień w Znam Swoje Prawo. To już za miesiąc! 🙂

Autor: Rafał Chmielewski, szczęśliwy redaktor portalu Znam Swoje Prawo.pl :)

Poprzedni wpis:

Następny wpis: