Podsumowanie – Październik 2016 w Znam Swoje Prawo

Rafał Chmielewski

Listopad. Miesiąc, który zwykle rozpoczyna się jesiennie, chłodno i deszczowo, kiedy za oknem bardzo szybko robi się ciemno. Wrażenia te potęguje wczorajsze Święto Zmarłych, podczas którego odwiedzamy groby naszych najbliższych zmarłych. Z drugiej strony w takich okolicznościach dużo przyjemniej siedzi się przy biurku z kubkiem gorącej herbaty i pracuje. Tak właśnie powstaje podsumowanie października 2016 w Znam Swoje Prawo… 🙂

1. Zmiany w prawie bankowym. Wygaszanie nieużywanych rachunków bankowych i ułatwienia dla spadkobierców

Pierwsze miejsce tradycyjnie bez zmian – aplikantka adwokacka Magalena Jaczewska i artykuł o zmianach w prawie bankowym. Ściślej rzecz biorąc chodzi o wygaszanie nieużywanych rachunków bankowych oraz obowiązek informacyjny dotyczący wszystkich posiadanych rachunków. Na koniec ciekawostka dla spadkobierców, czyli uproszczenia w przepisach prawa bankowego.

Magdalena Jaczewska współpracuje z Kancelarią Prawniczą Kruk i Wspólnicy.

2. Decyzja PZU – wzór odwołania

Patryk Zbroja, czyli adwokat, który ze swoim tekstem na temat odwołania od decyzji PZU regularnie pnie się w górę po stopniach podsumowania. Niedługo i przede wszystkim na temat – to wzór odwołania od decyzji PZU z tytułu zaniżenia odszkodowania ze względu na wartość pojazdu.

Patryk Zbroja pisze na blogu Odszkodowanie po wypadku samochodowym.

3. Postępowanie sanacyjne w prawie restrukturyzacyjnym

Radca prawny Izabela Rajczyk na różnych miejsach, ale cały czas utrzymuje się w podsumowaniu z materiałem poruszającym problematykę postępowania sanacyjnego w prawie restrukturyzacyjnym. Tłumaczy tam cały sens postępowania sanacyjnego, stosunek praw zarządcy do odstąpienia od umowy wzajemnej na bazie postępowania, a także wpływ tegoż postępowania na stosunek pracy. Wiele informacji poświęcono masie sanacyjnej i planowi restrukturyzacyjnemu.

Izabelę Rajczyk spotkacie na blogu Restrukturyzacja firmy okiem prawnika.

4. Problematyka kserokopii i fotokopii akt w świetle polskiej procedury cywilnej

Jakie są problemy praktyczne ze sporządzeniem kserokopii bądź fotokopii akt? Czy sporządzenie fotokopii jest równoznaczne z doręczeniem akt? Czy fotokopia też podlega opłacie kancelaryjnej za każdą stronę zeskanowanego dokumentu? Te wątpliwości rozwiewa Magdalena Jaczewska w swoim kolejnym wpisie.

5. Jak uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu w cateringu?

Aplikant radcowski Piotr Jankowski niezmiennie utrzymuje się na piątej lokacie podsumowania, co zawdzięcza swojej publikacji o zezwoleniach na sprzedaż alkoholu w cateringu. Głównie mowa tu o rodzajach zezwoleń i procedurach ich wydania.

Zapraszamy na blog Piotra Jankowskiego Prawo w hotelu, restauracji, kawiarni.

 

Podsumowanie października 2016 dobiega końca, a za miesiąc – w świątecznym grudniu – podsumowanie listopada! 🙂

Autor: Rafał Chmielewski, szczęśliwy redaktor portalu Znam Swoje Prawo.pl :)

Poprzedni wpis:

Następny wpis: