Podsumowanie – Marzec 2016 w Znam Swoje Prawo

Rafał Chmielewski

W ostatni czwartek dobiegł końca marzec 2016 roku. Dziś publikujemy podsumowanie najpopularniejszych artykułów w tym właśnie miesiącu. Woleliśmy powstrzymać się od zrobienia tego w Prima Aprilis, bo statystyki są jak najbardziej prawdziwe i mówią same za siebie 🙂

1. Upadłość konsumencka w 2016 roku

Przed weekendem obiecaliśmy, że powrócimy do tematu upadłości i tak też się dzieje. Wszystko dlatego, że wpis radcy prawnego Izabeli Rajczyk o upadłości konsumenckiej w 2016 roku był bez wątpienia najpopularniejszym w marcu.
Autorka opisała w nim szczegółowo kwestię nowej możliwości, polegającej na dopuszczeniu wierzyciela do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej dłużnika. Ponad to znalazły się tam informacje o obowiązujących formularzach upadłości konsumenckiej oraz tym, czy upadłość konsumencka małżonków nadal pozostaje odrębna.

Więcej od radcy prawnego Izabeli Rajczyk na blogu Restrukturyzacja firmy okiem prawnika.

2. Projekt ustawy o obrocie ziemią rolną. Brak prawa pierwszeństwa

Kolejny bardzo chętnie czytany w marcu artykuł – dotyczący projektu nowej ustawy o obrocie ziemią rolną – napisał radca prawny Paweł Gazda. Poruszony został w nim problem braku prawa pierwszeństwa dla właścicieli nieruchomości odebranych na mocny dekretu o reformie rolnej oraz ich spadkobierców. Dalej wspomniano o prawie pierwokupu nieruchomości przysługującym Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) względem nieruchomości wcześniej kupionych od ANR oraz innych.

Szczegółowe rozważania na temat ustawy o obrocie ziemią rolną na blogu radcy prawnego Pawła Gazdy Wywłaszczenia.

3. Problematyka kserokopii i fotokopii akt w świetle polskiej procedury cywilnej

Na trzeciej pozycji utrzymujący się od kilku miesięcy w najlepszej piątce tekst aplikantki adwokackiej Magdaleny Jaczewskiej poświęcony kserokopiom i fotokopiom akt w naszym postępowaniu cywilnym. Czytając go można zapoznać się z kwestiami praktycznymi dotyczącymi tej problematyki czy relacji pomiędzy sporządzeniem fotokopii a ich doręczeniem.

Magdalenę Jaczewską można znaleźć w Kancelarii Prawniczej Kruk i Wspólnicy.

4. Zmiany w prawie bankowym. Wygaszanie nieużywanych rachunków bankowych i ułatwienia dla spadkobierców

Podsumowanie ostatniego miesiąca okazuje się wybitnie pozytywne dla Magdaleny Jaczewskiej, bo ta lokata również należy do niej. Mowa o publikacji na temat zmian w prawie bankowym. Jeśli chodzi o szczegóły, opisane zostały tutaj zagadnienia związane z obowiązkiem informowania o wszystkich posiadanych rachunkach, wygaszaniu uśpionych rachunków oraz o dyspozycji wkładem na wypadek śmierci.

5. Jak uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu w cateringu?

Zestawienie zamyka artykuł aplikanta radcowskiego Piotra Jankowskiego o zezwoleniach na sprzedaż alkoholu w cateringu. W nim między innymi o wymogach formalnych, rodzajach zezwoleń uzależnionych od zawartości alkoholu w danych napojach i związanych z tym, zróżnicowanych opłatach.

Inne teksty Piotra Jankowskiego na blogu Prawo w hotelu, restauracji, kawiarni.

Na początku maja podsumowanie pięciu najchętniej czytanych wpisów na Znam Swoje Prawo w kwietniu 2016 roku!

Autor: Rafał Chmielewski, szczęśliwy redaktor portalu Znam Swoje Prawo.pl :)

Poprzedni wpis:

Następny wpis: