Podsumowanie – Maj 2016 w Znam Swoje Prawo

Rafał Chmielewski

Czerwiec już w pełni, co oznacza, że trzeba zrobić małe podsumowanie maja. Poprzedni miesiąc był bez wątpienia bardzo intensywny, bo poza regularnymi publikacjami w portalu Znam Swoje Prawo organizowaliśmy jeszcze szkolenie dla naszych prawników w ramach web.lex Meeting 2016 🙂

1. Zmiany w prawie bankowym. Wygaszanie nieużywanych rachunków bankowych i ułatwienia dla spadkobierców

O jedno „oczko” w górę – na pierwsze miejsce – awansował artykuł aplikantki adwokackiej Magdaleny Jaczewskiej, poświęcony zmianom w prawie bankowym. Autorka skupiła się w nim przede wszystkim na kwestii wygaszania nieużywanych rachunków bankowych oraz obowiązkowym informowania o wszystkich posiadanych rachunkach bankowych. Skomentowane zostały tutaj również ułatwienia dla spadkobierców na gruncie prawa bankowego.

Magdalena Jaczewska pracuje w Kancelarii Prawniczej Kruk i Wspólnicy.

2. Jak uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu w cateringu?

Piotr Jankowski – aplikant radcowski – podobnie jak poprzedniczka odnotował wzrost o jedną pozycję. Zapewnił mu to tekst poruszający problematykę zezwoleń na sprzedaż alkoholu w cateringu. W jego treści m.in. o rodzajach zezwoleń czy procedurze zmierzającej do wydania takiego zezwolenia.

Piotr Jankowski pisze na blogu Prawo w hotelu, restauracji, kawiarni.

3. Upadłość konsumencka w 2016 roku

Podobnie jak w poprzednich miesiącach, nasi Czytelnicy chętnie zaglądają do publikacji radcy prawnego Izabeli Rajczyk o zmianach w upadłości konsumenckiej od 1 stycznia 2016 roku. Chodzi o wprowadzenie możliwości stwierdzenie upadłości na wniosek wierzyciela i specjalne formularze do wypełnienia.

Więcej od Izabeli Rajczyk znaleźć można na blogu Restrukturyzacja firmy okiem prawnika.

4. Problematyka kserokopii i fotokopii akt w świetle polskiej procedury cywilnej

Na czwartej lokacie bez zmian. Znów zajmuje ją Magdalena Jaczewska z materiałem o kserokopiach i fotokopiach akt sądowych na gruncie postępowania cywilnego. Odnosi się on głównie do wątpliwości praktycznych przy sporządzaniu kserokopii i fotokopii akt – np. w zakresie kosztów sądowych. W końcu odpowiada też na pytanie, czy sporządzenie kserokopii bądź fotokopii akt jest równoznaczne ze skutecznym doręczeniem?

5. Dni wolne na opiekę nad dzieckiem a nauczyciel

Podsumowanie maja tym razem zamyka doradca prawny Karolina Sikorska-Bednarczyk pisząc o dniach wolnych na opiekę nad dzieckiem przy wykonywaniu zawodu nauczyciela. Czy takie dni przysługują nauczycielowi? Czy dni niewykorzystane przechodzą na kolejny rok kalendarzowy? Odpowiedzi na te pytania właśnie we wspomnianym artykule.

Karolina Sikorska-Bednarczyk prowadzi bloga Karta Nauczyciela.

Kolejne podsumowanie – czerwca 2016 w Znam Swoje Prawo – już w okresie wakacyjnym, na początku lipca 🙂

Autor: Rafał Chmielewski, szczęśliwy redaktor portalu Znam Swoje Prawo.pl :)

Poprzedni wpis:

Następny wpis: