Podsumowanie – Luty 2016 w Znam Swoje Prawo

Rafał Chmielewski

Dobiegł końca luty, miesiąc w tym roku wyjątkowy, bo mający 29 dni. Tradycyjnie już prezentujemy podsumowanie najczęściej czytanych artykułów w ostatnich tygodniach 🙂

1. Upadłość konsumencka w 2016 roku

Z miejsca drugiego na pierwsze awansował tekst radcy prawnego Izabeli Rajczyk o upadłości konsumenckiej w 2016 roku. Znalazły się tam informacje o dopuszczalnej od 1 stycznia upadłości na wniosek wierzyciela, ale także nowych wzorach formularzy upadłościowych. Zwraca się również uwagę na to, iż upadłość konsumencka małżonków nadal pozostaje odrębna.

Więcej wpisów Izabeli Rajczyk na blogu Restrukturyzacja firmy okiem prawnika.

2. Projekt ustawy o obrocie ziemią rolną. Brak prawa pierwszeństwa

Na drugiej pozycji uplasował się materiał innego radcy prawnego – Pawła Gazdy – na temat braku prawa pierwszeństwa w projekcie nowej ustawy o obrocie ziemią rolną. Autor wskazuje już na plany poprzedniej ekipy rządzącej, która chciała utrzymać prawo pierwszeństwa, ale nakładając na spadkobierców nieruchomości rolnych obowiązek pracy na gospodarstwie przez dziesięć lat. Odbywałoby się to pod rygorem wysokiej kary pieniężnej. Dopiero po tym czasie właściciel mógłby nieruchomość sprzedać i to na ściśle określonych warunkach.

Zapraszamy na blog radcy prawnego Pawła Gazdy – Wywłaszczenia.

3. Program 500+ i jego wpływ na alimenty

Trzecia lokata to adwokat Anna Koziołkiewicz-Kozak i artykuł o temacie zdecydowanie na czasie – programie „Rodzina 500+”. Tutaj w ujęciu o tyle ciekawym, że dotyczącym wpływu wypłacanych w ramach programu świadczeń na alimenty. Otóż żadnej relacji między nimi być raczej nie powinno, podobnie jak ma to miejsce przy świadczeniach z pomocy społecznej.

Inne treści przygotowane przez adwokat Annę Koziołkiewicz-Kozak można przeczytać na blogu Z obrączką czy bez.

4. Od 1 stycznia 2016 r. nowe zasady ustalania odsetek ustawowych

Nieco niżej niż w poprzednich podsumowaniach, ale wciąż na liście najchętniej odwiedzanych wpisów – tekst radcy prawnego Wojciecha Kryczka o nowych zasadach ustalania odsetek ustawowych. Obowiązują one od 1 stycznia 2016 roku. Najważniejsza reforma w tym zakresie dotyczy stosowania przy obliczaniu odsetek stopy referencyjnej zamiast stopy kredytu lombardowego NBP. Z tą pierwszą stopą powiązano ponadto odsetki maksymalne. Istotne okazuje się także wprowadzenie do Kodeksu cywilnego przepisów regulujących kwestię odsetek kapitałowych.

Pozostałe artykuły radca prawnego Wojciecha Kryczka dostępne są na blogu Umowa o roboty budowlane.

5. Problematyka kserokopii i fotokopii akt w świetle polskiej procedury cywilnej

Podsumowanie lutego zamyka artykuł aplikantki adwokackiej Magdaleny Jaczewskiej poświęcony kserokopiom i fotokopiom akt w postępowaniu cywilnym. Jego lektura przede wszystkim pomoże zrozumieć zagadnienia czysto praktyczne związane ze sporządzaniem fotokopii akt. Ciekawe okazują się rozważania o tym, czy sporządzenie kserokopii bądź fotokopii akt można uznać za ich doręczenie.

Magdalenę Jaczewską można znaleźć w Kancelarii Prawniczej Kruk i Wspólnicy.

To tyle na dziś, a w pierwszym tygodniu kwietnia poświąteczne podsumowanie marca 2016 w portalu Znam Swoje Prawo 🙂

Autor: Rafał Chmielewski, szczęśliwy redaktor portalu Znam Swoje Prawo.pl :)

Poprzedni wpis:

Następny wpis: