Podsumowanie – Listopad 2016 w Znam Swoje Prawo

Avatar Rafał Chmielewski

Wraz z początkiem grudnia na większości polskich ulic pojawił się śnieg. Niestety nie na długo i dziś wciąż więcej jest deszczu niż białego puchu, ale ten drugi zdążył już przypomnieć o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Przez najbliższe trzy tygodnie będziemy myśleć przede wszystkim o wyborze prezentów i składników do wigilijnych potraw, lecz także o pracy. Tym sposobem na portal trafia właśnie podsumowanie listopada w Znam Swoje Prawo.

1. Zmiany w prawie bankowym. Wygaszanie nieużywanych rachunków bankowych i ułatwienia dla spadkobierców

Aplikantka adwokacka Magalena Jaczewska pilnie strzeże swojej żółtej koszulki lidera, a wszystko za sprawą artykułu o zmianach w prawie bankowym. Dokładniej dotyczy on kwestii wygaszania nieużywanych rachunków bankowych i obligatoryjnego informowania o wszystkich posiadanych rachunkach. Interesujące informacje czekają też na spadkobierców, dla których w prawie bankowym przewidziano liczne ułatwienia.

Magdalena Jaczewska współpracuje z Kancelarią Prawniczą Kruk i Wspólnicy.

2. Postępowanie sanacyjne w prawie restrukturyzacyjnym

Izabela Rajczyk – radca prawny, zamieniła się swoją trzecią pozycją w ostatnim podsumowaniu na drugą, która dotychczas należała do adwokata Patryka Zbroi. W jej tekście znalazły się komentarze na temat postępowania sanacyjnego w prawie restrukturyzacyjnym. Wyjaśniono w nim sens postępowania sanacyjnego, relację między prawami zarządcy do odstąpienia od umowy wzajemnej na bazie postępowania oraz wpływ postępowania na stosunek pracy. Sporo miejsca oddano też masie sanacyjnej i planowi restrukturyzacyjnemu.

Izabelę Rajczyk spotkacie na blogu Restrukturyzacja firmy okiem prawnika.

3. Decyzja PZU – wzór odwołania

Jak wspomnieliśmy wyżej, trzecie miejsce to adwokat Patryk Zbroja i materiał dotyczący odwołania od decyzji PZU. Konkretniej to po prostu wzór odwołania od decyzji PZU z tytułu zaniżenia odszkodowania ze względu na wartość pojazdu.

Patryk Zbroja pisze na blogu Odszkodowanie po wypadku samochodowym.

4. Problematyka kserokopii i fotokopii akt w świetle polskiej procedury cywilnej

Czwarta pozycja bez najmniejszych zmian. Znów Magdalena Jaczewska, ale o problematyce kserokopii i fotokopii akt na gruncie naszego postępowania cywilnego. Problemy praktyczne, doręcznie akt i opłaty za skany dokumentów. Wszystko właśnie w tym wpisie.

5. Jak uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu w cateringu?

Piąte miejsce upodobał sobie aplikant radcowski Piotr Jankowski, piszący o zezwoleniach na sprzedaż alkoholu w cateringu. Z lektury tego artykułu można dowiedzieć się, jak wygląda procedura uzyskania zezwolenia i jakie rodzaje zezwoleń są obecne w obrocie.

Zapraszamy na blog Piotra Jankowskiego Prawo w hotelu, restauracji, kawiarni.

Tak kończymy podsumowanie listopada 2016, a za miesiąc, w poświątecznej atmosferze, podsumowanie grudnia i całego roku 2016!

Autor: Rafał Chmielewski, szczęśliwy redaktor portalu Znam Swoje Prawo.pl :)

Poprzedni wpis:

Następny wpis: