Podsumowanie – Lipiec 2016 w Znam Swoje Prawo

Rafał Chmielewski

W lipcu, miesiącu wakacyjnym, dużo osób wybrało się na urlopy – wyjeżdżając w góry czy nad morze, w Polsce i za granicą. Co ciekawe, wcale nie widać tego po statystykach portalu Znam Swoje Prawo, który przez cały lipiec odwiedziło ponad 3600 osób. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak podsumowanie najczęściej czytanych tekstów na lipiec 2016 🙂

1. Zmiany w prawie bankowym. Wygaszanie nieużywanych rachunków bankowych i ułatwienia dla spadkobierców

Magdalena Jaczewska, aplikantka adwokacka, kolejny miesiąc z rzędu zajmuje w tym zestawieniu pierwsze miejsce. To zasługa jej artykułu poruszającego problematykę zmian w prawie bankowym. Przedstawiono w nim kwestię wygaszania nieużywanych rachunków bankowych oraz obligatoryjnego informowania o wszystkich posiadanych rachunkach bankowych. W końcowej części opisano ułatwienia skierowane do spadkobierców na gruncie prawa bankowego.

Magdalenę Jaczewską można znaleźć w Kancelarii Prawniczej Kruk i Wspólnicy.

2. Jak uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu w cateringu?

Na drugiej pozycji również bez zmian. Zajmuje ją aplikant radcowski Piotr Jankowski z tekstem na temat zezwoleń na sprzedaż alkoholu w cateringu. Mowa tam o rodzajach takich zezwoleń, a także o całej procedurze zmierzającej do uzyskania wspomnianych zezwoleń.

Piotr Jankowski jest autorem bloga Prawo w hotelu, restauracji, kawiarni.

3. Problematyka kserokopii i fotokopii akt w świetle polskiej procedury cywilnej

Trzecie miejsce należy do znanej już z samego otwarcia tego podsumowania aplikantki adwokackiej Magdaleny Jaczewskiej. Chodzi tutaj o inną publikację, omawiającą kserokopie i fotokopie akt w procedurze cywilnej. Wyjaśnia głównie sprawy techniczne, takie jak koszty sądowe oraz relacja pomiędzy sporządzeniem kserokopii bądź fotokopii akt i skutecznością ich doręczenia.

4. Upadłość konsumencka w 2016 roku

Numer cztery – radca prawny Izabela Rajczyk i zmiany w upadłości konsumenckiej od 1 stycznia 2016 roku. Chodzi o dotąd nieistniejącą instytucję, czyli możliwość stwierdzenia upadłości na wniosek wierzyciela oraz nowe wzory formularzy obowiązujące w postępowaniu upadłościowym.

Więcej od Izabeli Rajczyk na blogu Restrukturyzacja firmy okiem prawnika.

5. Postępowanie sanacyjne w prawie restrukturyzacyjnym

Tym razem Izabela Rajczyk obok czwartej, zajęła też piątą lokatę podsumowania. Jej artykuł dotyczy postępowania sanacyjnego w prawie restrukturyzacyjnym. Tłumaczy, czym owo postępowanie sanacyjne jest, jak ma się względem tego uprawnienie zarządcy do odstąpienia od umowy wzajemnej i jak wpływa to na stosunek pracy. Istotną kwestią opisaną w tekście jest masa sanacyjna oraz konieczność przygotowania planu restrukturyzacyjnego.

 

To było podsumowanie pierwszego miesiąca wakacji – lipca 2016. Kolejne podsumowanie już na początku sierpnia!

Autor: Rafał Chmielewski, szczęśliwy redaktor portalu Znam Swoje Prawo.pl :)

Poprzedni wpis:

Następny wpis: