Podsumowanie – Kwiecień 2016 w Znam Swoje Prawo

Avatar Rafał Chmielewski

Minął majowy długi weekend, a więc nadszedł czas na podsumowanie poprzedniego miesiąca w portalu Znam Swoje Prawo. Co czytaliście najchętniej?

1. Upadłość konsumencka w 2016 roku

Kolejny miesiąc z rzędu wśród pięciu najczęściej czytanych artykułów znalazł się materiał radcy prawnego Izabeli Rajczyk o upadłości konsumenckiej po zmianach od 1 stycznia 2016 roku. Dowiecie się z niego chociażby o tym, że z wnioskiem o stwierdzenie upadłości obok wierzycieli wystąpią teraz także dłużnicy. Co ważne, odbywa się to na specjalnym formularzu, nie zaś w zwykłej formie pisemnej. Tymczasem upadłość konsumencka małżonków zostaje nadal odrębna.

Inne wpisy radcy prawnego Izabeli Rajczyk znajdują się na blogu Restrukturyzacja firmy okiem prawnika.

2. Zmiany w prawie bankowym. Wygaszanie nieużywanych rachunków bankowych i ułatwienia dla spadkobierców

Tym razem z innym tekstem, ale na drugim miejscu ponownie aplikantka adwokacka Magdalena Jaczewska. Tematyka dotyczy zmian w prawie bankowym. Mowa przede wszystkim o obowiązku informowania o wszystkich posiadanych rachunkach bankowych oraz wygaszaniu uśpionych rachunków (np. w związku ze śmiercią posiadacza rachunku).

Magdalena Jaczewska współpracuje z Kancelarią Prawniczą Kruk i Wspólnicy.

3. Jak uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu w cateringu?

Aplikant radcowski Piotr Jankowski w artykule „na czasie”, dotyczącym zezwoleń na sprzedaż alkoholu w cateringu. W nim natomiast szczegóły tego, jak takie zezwolenie można uzyskać, a co jeszcze ważniejsze – jakich formalności trzeba dopełnić przy ubieganiu się o zezwolenie.

Piotr Jankowski prowadzi bloga Prawo w hotelu, restauracji, kawiarni.

4. Problematyka kserokopii i fotokopii akt w świetle polskiej procedury cywilnej

Podsumowanie na czwartej lokacie znów należy do Magdaleny Jaczewskiej. Wpis popularny od dobrych kilku miesięcy – wyjaśniający kwestie związane z kserokopiami i fotokopiami akt sądowych w naszym postępowaniu cywilnym. Autorka opisała tu problemy natury praktycznej przy sporządzaniu kserokopii i fotokopii akt – np. w zakresie kosztów sądowych. Pojawia się też pytanie, czy sporządzenie kserokopii bądź fotokopii akt jest równoznaczne ze skutecznym doręczeniem?

5. Projekt ustawy o obrocie ziemią rolną. Brak prawa pierwszeństwa

Zamykającym podsumowanie miesiąca grudnia jest radca prawny Paweł Gazda, omawiający projekt ustawy o obrocie ziemią rolną w aspekcie braku prawa pierwszeństwa. Agencja Nieruchomości Rolnych zyskuje nowe możliwości kosztem zwykłych właścicieli nieruchomości rolnych a także osób, które straciły ziemie na mocy tzw. Dekretu Bieruta.

Radca prawny Paweł Gazda publikuje swoje materiały na blogu Wywłaszczenia.

Tymczasem za niecały miesiąc – na samym początku czerwca – podsumowanie najpopularniejszych publikacji w portalu Znam Swoje Prawo na miesiąc maj 2016 roku 🙂

Autor: Rafał Chmielewski, szczęśliwy redaktor portalu Znam Swoje Prawo.pl :)

Poprzedni wpis:

Następny wpis: