Podsumowanie – Grudzień 2015 w Znam Swoje Prawo

Rafał Chmielewski

Wraz z Nowym Rokiem rozpoczynamy cykl, w którym będziemy przedstawiać najchętniej czytane artykuły opublikowane w Znam Swoje Prawo. Dziś podsumowanie pięciu najpopularniejszych tekstów na grudzień 2015.

1. Od 1 stycznia 2016 r. nowe zasady ustalania odsetek ustawowych

Materiał radcy prawnego Wojciecha Kryczka, autora bloga na temat obowiązującej od 1 stycznia Ustawy z dnia 9 października 2015 roku o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw. Najważniejszą kwestią jest tam rozwiązanie polegające na stosowaniu przy ustalaniu odsetek ustawowych stopy referencyjnej NBP i zrezygnowaniu ze stopy kredytu lombardowego NBP dla odsetek maksymalnych.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi treściami na blogu Wojciecha Kryczka Umowa o roboty budowlane.

2. Czas wolny nauczycielapodczas przerwy świątecznej

Karolina Sikorska-Bednarczyk pisała w swoim artykule o problematyce czasu wolnego nauczyciela w okresie przerwy świątecznej. Główny wniosek jest taki, że nie można w tym wypadku mówić o urlopie, dlatego placówki oświatowe mogą, ale nie muszą zlecić nauczycielom prowadzenie zajęć opiekuńczych podczas przerwy świątecznej.

Właśnie nauczycieli, ale też innych zainteresowanych tą tematyką, zapraszamy na bloga Karoliny Sikorskiej-Bednarczyk – Karta nauczyciela.

3. Tata chce kontaktów z dzieckiem

Dominika Mróz-Krysta, radca prawny, zajęła się we wpisie sytuacją, w której tata chciałby widywać się ze swoim dzieckiem, ale długo trwające postępowanie sądowe nie ułatwia mu ustalenia kontaktów. Warto pamiętać, że Sąd może jednak w takim przypadku tymczasowo ustalić o spotkaniach taty z dzieckiem.

Każdy tata, który potrzebuje pomocy prawnej, znajdzie ją na blogu Dominiki Mróz-Krysty Tato masz prawo.

4. Nazwa apteki niedozwoloną reklamą

Radca prawny Adam Szurpicki wytłumaczył, dlaczego niedozwolona reklama apteki może też dotyczyć jej nazwy, jeśli ta brzmi dla przykładu „Niedroga apteka”. Jednocześnie zwrócił w tekście uwagę na fakt, że jeśli jednak organ zezwolił na takie nazwanie apteki, nie powinien potem nakładać za to kary pieniężnej z tytułu niedozwolonej reklamy.

Adam Szurpicki przedstawia w prostszej formie problemy prawne dla tych, którzy prowadzą lub chcą prowadzić aptekę, na swoim blogu – Legalna apteka.

5. Marketing prawniczy na studiach

Karolina Rokicka napisała o czymś, co szczególnie dla nas – grupy web.lex – jest informacją bardzo ciekawą i przyjemną. Chodzi o Koło Naukowe Marketingu Prawniczego, które jako pierwsze w Polsce powstało na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Co więcej, Karolina Rokicka została jego opiekunem naukowym.

Na co dzień zaś sama prowadzi też bloga przydatnego szczególnie dla przedsiębiorców – Zakończenie działalności firmy.

Kolejne podsumowanie najchętniej czytanych tekstów w Znam Swoje Prawo już na początku lutego! 🙂

Autor: Rafał Chmielewski, szczęśliwy redaktor portalu Znam Swoje Prawo.pl :)

Poprzedni wpis:

Następny wpis: