Podsumowanie – Czerwiec 2016 w Znam Swoje Prawo

Rafał Chmielewski

Uczniowie odpoczywają od szkoły, większość studentów odpoczywa od swoich uczelni, a prawnicy – choć może w nieco mniejszym pędzie – wciąż bez przerwy pracują. Dlaczego to takie ważne, doskonale pokazuje ilość odsłon artykułów w portalu Znam Swoje Prawo. Czas na podsumowanie najczęściej czytanych tekstów w czerwcu 2016.

1. Zmiany w prawie bankowym. Wygaszanie nieużywanych rachunków bankowych i ułatwienia dla spadkobierców

Aplikantka adwokacka Magdalena Jaczewska i jej publikacje plasują się wysoko odkąd tylko przygotowaliśmy pierwsze podsumowanie. Drugi miesiąc z rzędu na pierwszej pozycji tematyka zmian w prawie bankowym – właśnie autorstwa Pani Magdaleny. Zainteresowani znajdą tam informacje o wygaszaniu nieużywanych rachunków bankowych, a także obligatoryjnym informowaniu o wszystkich posiadanych rachunkach bankowych. Na koniec omówiono ułatwienia w prawie bankowym przewidziane dla spadkobierców.

Magdalenę Jaczewską można znaleźć w Kancelarii Prawniczej Kruk i Wspólnicy.

2. Jak uzyskać zezwolenie na sprzedaż alkoholu w cateringu?

Piotr Jankowski, aplikant radcowski i kolejny prawniczy bloger – utrzymał drugą lokatę z artykułem o zezwoleniach na sprzedaż alkoholu w cateringu. Wyjaśnia przy jego okazji jakie występują w obrocie rodzaje zezwoleń i jak wygląda procedura pozwalająca na uzyskanie zezwolenia.

Piotr Jankowski jest autorem bloga Prawo w hotelu, restauracji, kawiarni.

3. Problematyka kserokopii i fotokopii akt w świetle polskiej procedury cywilnej

Jedno miejsce w górę – z czwartego na trzecie – znana już z żółtej koszulki lidera podsumowania Magdalena Jaczewska. Tym razem mowa jednak o materiale na temat kserokopii i fotokopii akt w odniesieniu do polskiego postępowania cywilnego. Porusza on przede wszystkim problemy natury technicznej – kosztów sądowych czy relacji między sporządzeniem kserokopii bądź fotokopii akt a skutecznością ich doręczenia.

4. Upadłość konsumencka w 2016 roku

Nieco niżej, ale wciąż w TOP 5 najchętniej czytanych artykułów portalu Znam Swoje Prawo w czerwcu tego roku, uplasowała się radca prawny Izabela Rajczyk z tekstem dotyczącym zmian w upadłości konsumenckiej od 2016 roku. Opisano w nim o nieznaną dotąd możliwość stwierdzenia upadłości na wniosek wierzyciela oraz specjalnie formularze do wypełnienia przy postępowaniu upadłościowym.

Więcej od Izabeli Rajczyk na blogu Restrukturyzacja firmy okiem prawnika.

5. Szczególna stawka podatku VAT na wyroby medyczne

Podsumowanie czerwca kończy się debiutem radcy prawnego Katarzyny Kroner w naszym zestawieniu. Czytelnicy chętnie sięgali do tematu szczególnej stawki podatku od towarów i usług (VAT), mającej zastosowanie do wyrobów medycznych. Tam m.in. o tym, jakich towarów poza wyrobami medycznymi tyczy się ta stawka VAT i ile ona wynosi.

Katarzyna Kroner to prowadząca bloga Wyroby medyczne okiem Temidy.

Podsumowanie pierwszego miesiąca wakacji, czyli lipca 2016 w Znam Swoje Prawo – już za kilka tygodni 🙂

Autor: Rafał Chmielewski, szczęśliwy redaktor portalu Znam Swoje Prawo.pl :)

Poprzedni wpis:

Następny wpis: