Plan miejscowy do zbadania

Agnieszka Grabowska, radca prawny Agnieszka Grabowska, radca prawny

W dzisiejszym wpisie nieco przydatnych informacji o badaniu stanu prawnego nieruchomości. Konkretniej rzecz ujmując – dlaczego deweloper, badając stan prawny interesującej go nieruchomości, powinien ustalić, czy jest ona objęta ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

O czym powinien pamiętać deweloper

Dla dewelopera, który chciałby zakupić nieruchomość celem zrealizowania inwestycji, niezwykle ważne jest, czy w odniesieniu do tej nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ustalenie bowiem, że plan obowiązuje, istotnie skraca cały proces inwestycyjny, ponieważ omija się dzięki temu uzyskiwanie tzw. decyzji WZ.

Lepiej sprawdzić, niż się domyślać

Co do zasady, jeszcze przed dokonaniem zakupu, wiadomo już, czy plan miejscowy obejmuje daną nieruchomość, czy też nie. Samo stwierdzenie obowiązywania tego planu zwykle jednak nie wystarczy. Dlatego trzeba zwrócić uwagę także na inne kwestie.

Szczegółowe ustalenia

Pierwsza z nich to szczegółowe ustalenia planu. To tam zawierają się między innymi informacje o rodzaju, wysokości czy szerokości elewacji dopuszczalnej zabudowy. Dzięki nim deweloper może sprawdzić, jaki budynek będzie mógł wybudować na nieruchomości. Poza tym deweloper może sprawdzić, czy nieruchomości nie dotyczą żadne ograniczenia, które mogłyby negatywnie odbić się na całości inwestycji.

Plan miejscowy zaskarżony

Równie ważne jest sprawdzenie, czy plan miejscowy nie został zaskarżony do sądu administracyjnego. Jeśli tak, nie jest pewne, jakie będą losy tego planu. Sąd może uznać go za zgodny z prawem, a co za tym idzie – ważny, albo też stwierdzić jego nieważność. Czasem ma miejsce sytuacja, w której już przed zakupem nieruchomości wiadomo, że sąd unieważnił plan miejscowy, jednak wyrok jeszcze się nie uprawomocnił. Wówczas najlepiej poczekać na rozwój wypadków – np. czy ktoś nie odwoła się od orzeczenia sądu I instancji.

Przy takich i innych wątpliwościach związanych z planami miejscowymi warto też skorzystać z pomocy profesjonalisty – prawnika zajmującego się właśnie takimi sprawami.

Autor: Agnieszka Grabowska, radca prawny, autorka bloga dla deweloperów pt.: Jakim prawem.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: