Pieszy w zimie powinien uważać

Adam Knopik Adam Knopik

W tym roku zimy za oknami jeszcze nie widać, ale zbliżające się święta Bożego Narodzenia skutecznie o niej przypominają. Wraz z tymi skojarzeniami idą w parze kwestie bezpieczeństwa na drogach, bo pieszy w zimie powinien uważać.

Zdarza się, że najpierw zaczyna padać deszcz, potem zastępuje go śnieg, a przy dużym spadku temperatur robi się po prostu ślisko. Pieszy z trudnością porusza się nie tylko po chodniku, ale też na jezdni.

Przy takich warunkach atmosferycznych problemy z prowadzeniem pojazdów mogą mieć również kierowcy. Dlatego wielu z nich nawet w miejscach, gdzie można jechać z prędkością do 50 km/h, jedzie znacznie wolniej.

Nie oznacza to jednak, że pieszy jest zupełnie bezpieczny. Po pierwsze, nie wszyscy kierowcy dostosowują w ten sposób swoją prędkość do pogody. Po drugie, droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się, na co wpływ mają również takie czynniki jak np. posiadane w pojeździe opony.

Dlatego jeśli pieszy widzi na jezdni stosunkowo wolno poruszający się pojazd już w odległości 100-150 metrów, lepiej by się zatrzymał. Straci kilkadziesiąt sekund, ale zachowa zdrowie czy nawet życie.

Autor: Adam Knopik, prawnik, autor bloga Wypadek samochodowy w Niemczech

Poprzedni wpis:

Następny wpis: