Opłata likwidacyjna. Jak ją odzyskać?

Marta Kacprzyk - radca prawny Marta Kacprzyk - radca prawny

Często na polislokatach umieszcza się całe swoje oszczędności. Jednocześnie coraz głośniej mówi się o przypadkach, kiedy środki zainwestowane w polislokatę zostały utracone ponieważ ubezpieczyciele potrącają sobie bardzo wysoką opłatę likwidacyjną. Działania banków i ubezpieczycieli w tym zakresie nie grzeszą uczciwością, jednak brakuje pomysłów na rozwiązanie tego problemu. Pomimo tego istnieje szansa, aby niesłusznie pobrana przy polislokacie opłata likwidacyjna została odzyskana.

Opłata likwidacyjna – walka w sądzie

Obecnie w zasadzie jedyną opcją jest wytoczenie powództwa sądowego Oczywiście wejście na drogę sądową to poważna decyzja, którą każdy zainteresowany powinien podjąć indywidualnie, po przemyśleniu wszystkich za i przeciw.

Pozew to podstawa

Od strony formalnej ważne jest napisanie pozwu. Bez niego postępowanie, w którym opłata likwidacyjna może zostać odzyskana, nawet się nie rozpocznie. Trzeba zdawać sobie przy tym sprawę, że sporządzenie pozwu nie należy do prostych zadań i czasem lepiej poprosić o pomoc profesjonalistę – adwokata lub radcę prawnego.

Poproś o pomoc, albo zrób to sam!

Rzecz jasna mowa tutaj o sytuacji, w których nie ma się odpowiednio szerokiej wiedzy prawnej. Wówczas, aby podnieść szanse na to, by opłata likwidacyjna została odzyskana, warto skorzystać z pomocy prawnika. Jeśli ktoś z różnych względów woli jednak przygotować pozew we własnym zakresie, powinien zrobić to z użyciem poradników krok po kroku , które napisali profesjonaliści.

Autor: Marta Kacprzyk - radca prawny, autorka bloga dla przedsiębiorców o tym, jak uwzględniać kwestie finansowe w umowach między kontrahentami, pt.: Prawnik o finansach.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: