Odwrócony VAT w budownictwie

Sławomir Derek, adwokat Sławomir Derek, adwokat

Odwrócony VAT w budownictwieOd 01 stycznia 2017 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące czegoś, co nazywamy Odwrócony VAT w budownictwie. Przepisy te dotyczą głównie podwykonawców robót budowlanych, z którymi na bieżąco współpracuję.

W wyniku wprowadzenia zmian sytuacja podwykonawców robót budowlanych spowodowała, że nie muszą się oni martwić rozliczeniem podatku VAT od prac, które zrealizowali na rzecz Generalnego Wykonawcy. A chodzi dokładnie o naliczenie podatku i jego odprowadzenie, co obecnie obciąża Generalnego Wykonawcę.

Jest jednak w tym całym systemie jedno poważne „ale”. Podwykonawcy robót budowlanych muszą zapłacić VAT za materiały budowlane nabyte na potrzeby prac budowlanych przy inwestycji. Dlaczego jest to niekorzystne? Dlatego, że nie mogą w takim przypadku pomniejszyć VAT z faktury „sprzedażowej” VAT’em z faktury zakupowej. Podatek VAT z faktur zakupowych „odzyskać” mogą dopiero w wyniku zwrotu podatku przez fiskusa, który zresztą następuje dopiero po kilkudziesięciu dniach (25 lub nawet 60) od dnia złożenia właściwej deklaracji. Jest to o tyle niekorzystne, że pogarsza znacząco płynność finansową, a do tego wiadomo, że zwrot podatku poprzedza najczęściej kontrola. Jednym słowem odwrócony VAT w budownictwie nastręcza zatem nieco problemów.

Czy jest jakiś sposób by uniknąć lub przynajmniej ograniczyć działanie tej regulacji?

Umowa o roboty budowlane

Jednym z rozwiązań jest możliwość ustalenia (w umowie między Generalnym Wykonawcą a podwykonawcą robót budowlanych), że wykonanie usługi (robót budowlanych) nastąpi z wykorzystaniem powierzonego materiału, a więc że Generalny Wykonawca kupi materiał u Podwykonawcy. Ma to na celu oddzielenie dostawy materiałów od wykonania usługi, a tym samym odrębne potraktowanie wynagrodzenia z obu tytułów i ich opodatkowanie VAT. Trzeba wziąć pod uwagę tutaj jednak zawsze charakter inwestycji i zakres oraz rodzaj robót budowlanych do wykonania, a także zakres zleconych prac.

W umowie o roboty budowlane należy wtedy odpowiednio uregulować właściwe kwestie.  A więc: odbiór prac i materiałów, bieg okresów gwarancji, kwestie przejścia ryzyka za materiały w taki sposób by korespondowały z przyjętym modelem rozliczeń. Taki model rozliczeń nie będzie jednak dotyczył wszystkich rodzajów materiałów budowlanych zużywanych w trakcie robót budowlanych (np. materiałów zużywanych w trakcie prac ogólnobudowlanych – klejów, farb itd.).

Model współpracy, który przedstawiłem w kontekście odwróconego VATu w budownictwie jest alternatywą wartą wzięcia pod uwagę. Zarówno przez Generalnego Wykonawcę i jego Podwykonawców ale także przez Inwestora, który ponosi solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane.

*****

Przeczytaj także: Kara umowna dla Wykonawcy za odstąpienie od umowy o roboty budowlane z powodu braku rozliczenia przez inwestora.

Autor: Sławomir Derek, adwokat, autor bloga o rozwiązywaniu problemów prawnych na budowie i w procesie inwestycyjnym, pt.: Niech się mury pną do góry.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: