Odsetki ustawowe za opóźnienie w roku 2016

Marta Kacprzyk - radca prawny Marta Kacprzyk - radca prawny

W jednym z artykułów na blogu Prawnik o finansach dotyczącym odsetek, jakich można żądać w pozwie o odzyskanie opłaty likwidacyjnej zapowiedziałam, że niebawem zaprezentuję obecnie obowiązujące stawki, według których obliczane są odsetki. Co istotne, wbrew pozorom proces sądowy może z tego punktu widzenia okazać się bardzo korzystny, bo stawki odsetek ustawowych za opóźnienie są wysokie, jeśli porównać je z oprocentowaniem lokat bankowych.

Przed 1 stycznia 2016

Odsetki ustawowe za opóźnienie przed 1 stycznia 2016 roku były utożsamiane z odsetkami ustawowymi. Od dnia 24 grudnia 2014 roku wynosiły one 8%.

Po 1 stycznia 2016

Od tego czasu w pierwszej kolejności zastosowanie znajduje stawka odsetek za opóźnienie określona w treści umowy. Stawka ta nie może być jednak obecnie większa niż 14% w skali roku.

W sytuacji, gdy odsetki za opóźnienie nie zostały wskazane w umowie, wyliczając stawkę odsetek oprzeć się trzeba o zasadę wynikającą z art. 481 § 2 Kodeksu cywilnego, wedle której odsetki za opóźnienie należy liczyć według wzoru:

STOPA REFERENCYJNA NBP + 5,5 PUNKTA PROCENTOWEGO

Obecnie więc odsetki ustawowe za opóźnienie wynoszą 7%.

Poza tematem polislokat warto wskazać na stawki odsetek ustawowych wynikających z art. 359 Kodeksu cywilnego, a także odsetek ustawowych z ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. O tym przeczytasz TUTAJ.

Autor: Marta Kacprzyk - radca prawny, autorka bloga dla przedsiębiorców o tym, jak uwzględniać kwestie finansowe w umowach między kontrahentami, pt.: Prawnik o finansach.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: