Odsetki za opóźnienie a pozew o zwrot opłaty likwidacyjnej

Autor: Redakcja w kategorii: Prawo dla każdego

Do ostatniego artykułu na blogu dołączyłam e-book na temat samodzielnego sporządzania pozwu przeciwko ubezpieczycielowi w celu odzyskania opłaty likwidacyjnej z zerwanej polislokaty. Zaznaczyłam wówczas, że jednocześnie w pozwie można zażądać, aby zapłacone zostały odsetki od niewypłaconej części świadczenia. Dziś więcej o tej kwestii.

1 stycznia 2016 roku weszła w życie ustawa z dnia 9 października 2015 roku o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, której jedną z głównych materii są właśnie odsetki.

W praktyce oznacza to tyle, że odsetki za opóźnienie do końca ubiegłego roku są naliczane według innych zasad niż odsetki od 1 stycznia 2016 roku, na co powinno się zwrócić uwagę w pozwie przy żądaniu odsetek.

Do 31 grudnia 2015 roku w pozwie o zwrot opłaty likwidacyjnej z polislokaty wystarczyło żądać odsetek ustawowych. Można było też wspomnieć, że mowa o odsetkach za opóźnienie w zapłacie, choć nie było to obligatoryjne.

Po wejściu w życie nowych przepisów pozew w zakresie odsetek powinien zawierać następujące sformułowanie:
Wnoszę o zasądzenie kwoty …… (w tym miejscu podaje się wartość środków utraconych na polislokacie)
wraz z:
odsetkami ustawowymi od dnia …… (w tym miejscu sprawdza się, na jaki dzień wyliczono Wartość Wykupu, a potem następnie w umowie bądź OWU sprawdza się, w jakim terminie ubezpieczyciel miał wypłacić należne środki) do dnia 31.12.2015 r.
oraz
odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od dnia 01.01.2016 r. do dnia zapłaty.

O tym, jakie stawki przyjmują odsetki napiszę w kolejnym tekście.

Co ciekawe, okres opóźnienia w wypłacie należnych środków z polislokaty może ostatecznie okazać się najbardziej zyskownym okresem w trakcie trwania inwestycji w polislokatę.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: