Odpowiedzialność wspólników spółki jawnej

Autor: Redakcja w kategorii: Biznes i firma, Prawo dla biznesu, Spółki

Kwestią, która interesuje zapewne większość osób decydujących się na założenie spółki jawnej, jest odpowiedzialność wspólników za jej zobowiązania. Można wyróżnić trzy główne cechy tej odpowiedzialności: jest ona osobista, solidarna oraz subsydiarna.

Odpowiedzialność wspólników spółki jawnej

Osobista odpowiedzialność wspólników

Odpowiedzialność osobista obejmuje cały majątek (jak sama nazwa wskazuje – osobisty) wspólnika.

Co ważne, jeśli istnieją zobowiązania, które powstały w okresie, gdy wspólnik uczestniczył w spółce, będzie za nie odpowiadał również po wystąpieniu z niej.

Solidarna odpowiedzialność wspólników

Odpowiedzialność wspólników na zasadzie solidarności przejawia się w tym, że każdy ze wspólników odpowiada za całość długu nie tylko razem z innymi wspólnikami, ale też razem z samą spółką.

Decyzja, w jaki sposób ma nastąpić częściowe bądź całościowe spełnienie świadczenia, należy do samych wierzycieli.

>>> Jakich błędów unikać, aby cieszyć się z harmonijnej współpracy na linii klient i adwokat? Przeczytaj artykuł: Klient i adwokat – 3 najczęstsze błędy podczas współpracy

Wobec powyższego wierzyciel może żądać zaspokojenia:

  • od wszystkich wspólników i spółki jawnej – łącznie
  • od niektórych wspólników
  • od każdego ze wspólników – osobno.

Jeśli którykolwiek ze wspólników zaspokoi wierzyciela, pozostali wspólnicy są zwolnieni z obowiązku świadczenia.

Ten zaś, który zaspokoił wierzyciela, może dochodzić od pozostałych wspólników zwrotu spełnionego świadczenia w częściach równych.

>>> Spłata kredytu frankowego nie oznacza tego, że tracisz prawo powołania się na niedozwolone postanowienia umowne – przeczytaj artykuł: Spłacony kredyt frankowy a pozew

Subsydiarna odpowiedzialność wspólników

Subsydiarna odpowiedzialność wspólników przejawia się w trym, że wierzyciel spółki jawnej może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika, ale tylko wtedy, gdy egzekucja z majątki spółki okaże się bezskuteczna.

Warto jednak pamiętać, że wierzyciel może wytoczyć powództwo przeciwko wspólnikowi, zanim jeszcze egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.

W przypadku odpowiedzialności subsydiarnej przewiduje się pewien wyjątek.

Dotyczy to zobowiązań powstałych przed wpisaniem spółki jawnej do rejestru.

>>> Żołnierz zawodowy musi wskazać datę z jakiej ma mu zostać wyliczona ilość norm z odprawy mieszkaniowej – jaką datę wybrać: Ile norm przy odprawie mieszkaniowej dla żołnierza

Zgodnie z obowiązującym prawem spółka taka bowiem nie istnieje (nie przewiduje się istnienia spółki jawnej „w organizacji”), dlatego wierzyciel w takiej sytuacji może żądać zaspokojenia od osób działających w imieniu spółki, przed rozpoczęciem egzekucji z jej majątku.

Chcesz dowiedzieć się więcej – odwiedź blog: Spółka Jawna.

Zdjęcie: Pixabay

***

Rozdzielność majątkowa kontrahenta – czy sprawdzisz ją elektronicznie?

Większość przedsiębiorców na pewno zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma ewentualna rozdzielność majątkowa kontrahenta z małżonkiem przy ocenie ryzyka handlowego czy zakresu dochodzonych zabezpieczeń oraz możliwej egzekucji.

Czy będziesz mógł sprawdzić elektronicznie rozdzielność majątkową kontrahenta? [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: