Nowelizacja Kodeksu pracy już za miesiąc

Autor: Redakcja w kategorii: Praca

Już 22 lutego 2016 roku wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która największe zmiany wprowadzi w zakresie umów o pracę na czas określony. Mowa tutaj o art. 33 Kodeksu pracy, który zostanie uchylony.

Wśród licznych pytań, na które odpowiadam w artykułach na blogu Prawo dla pracodawcy, pojawia się i to: czy warto już teraz z niego rezygnować?

Nowelizacja Kodeksu pracy już za miesiąc

Nowelizacja Kodeksu pracy już za miesiąc

Wielu pracodawców próbuje już teraz dostosować się do nadchodzącej reformy Kodeksu pracy.

Często polega to na usunięciu z umowy o pracę klauzuli pozwalającej na wcześniejsze rozwiązanie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia.

Tymczasem wówczas zastosowanie znajdzie art. 14 ust. 2 ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy z dnia 25 czerwca 2015 roku (Dz.U. 2015 Poz. 1220), który brzmi:

          >>> Żołnierz zawodowy musi wskazać datę z jakiej ma mu zostać wyliczona ilość norm z odprawy mieszkaniowej – jaką datę wybrać: Ile norm przy odprawie mieszkaniowej dla żołnierza

Do umów o pracę na czas określony zawartych na okres do 6 miesięcy albo zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których nie przewidziano możliwości ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

Oznacza to tyle, że wówczas umowa o pracę stanie się niewypowiadalna i ulegnie rozwiązaniu dopiero po upływie okresu, na jaki ją podpisano.

Jeśli pracodawca będzie chciał rozwiązać umowę o pracę wcześniej, pozwoli na to jedynie tryb dyscyplinarny.

          >>> Czy nauczyciele muszą pracować w wakacje? Czy to zgodne z przepisami prawa?

Co ważne, nowelizacja Kodeksu pracy nie będzie miała na to wpływu.

Wynika z tego, że samodzielna, zbyt wczesna rezygnacja ze stosowania do umowy o pracę art. 33 Kodeksu pracy odbierze pracodawcy szansę na wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę.

Terminy wypowiedzenia nie będą bowiem dłuższe, gdyż nie będzie ich w ogóle.

Zdjęcie Alex Kotliarskyi pochodzi z Unsplash

***

Roboty publiczne i umowa o pracę na czas określony

Tym razem przeanalizujemy ciekawą sytuację dotyczącą stosunku pracy na czas określony i wykonywania robót publicznych.

Mianowicie – jakie ograniczenia pojawiają się przy zawieraniu umów o pracę na czas określony w ramach umów o wykonywanie robót publicznych? [Czytaj dalej…]

Poprzedni wpis:

Następny wpis: